Besicilerden ithal ete tepki

Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği et ithalatının bir an önce durdurulmasını istiyor.

07.05.2014 16:35, 6 yıl önce eklendi.
Besicilerden ithal ete tepki
Konya İli ve İlçeleri Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, birlik yönetim üyeleri ve besicilerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Türkiye ’nin ithalat nedeniyle yol geçen hanına döndüğünü ifade eden Karabulut, “İthalat kararı alındıktan sonra besicilik sektörü belirsiz bir ortama girmiştir. Bu belirsizlik halen devam etmektedir. Üretici yetiştirdiği hayvanları kestiremeyecek duruma gelmiştir. Çünkü ülkemiz ithalat nedeniyle yol geçen hanına dönmüştür. Halen olanca hızıyla devam etmektedir. Üreticiler bu ithalata ne kadar dayanabilir. Yetiştirdiğimiz besi süresini tamamlamış hayvanlar elimizde kalmıştır. Şu anda satacak yer bulamıyoruz. Pazarımız yok. Bu durumu defalarca Ankara ’daki yetkililere götürdük. Halen bir netice almış durumda değiliz” dedi.

“BU ÜLKEDE ET ÜRETMEK HAYVANCILIK YAPMAK SUÇ HALİNE GELDİ”


Kimsenin kendilerini yanlış anlamamasını istemeyen Karabulut, “Biz pahalı et satalım derdinde değiliz. Madem ithalat yapıyorsunuz, o zaman bize ucuz hayvan verin. Üretici hala 11-12 liradan besilik dana alıp işletmelerine koyuyor. Bu işin sürdürülebilirliğini yapmamız için, hayvancılığı devamlı yapmamız için para kazanmamız lazım. Şu anda Konya ’da toptan et fiyatı 13 lira. Böyle bir şey yok. Bu ülkede 15-16 liraya bu üretici bir kilo eti mal ediyor. 13 liraya satmak isteyince de satamıyor. Bu ülkede et üretmek, hayvancılık yapmak suç haline gelir oldu. Biz nasıl işin içinden çıkacağız. Üreticiler karamsar. Bu duruma dur demenin zamanı geldi. İnşallah yetkililer buradan sesimizi duyarlar. Bu ithalat kararına bir son verirler” ifadelerini kullandı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat