Leylekler Hububat Tarlalarında Ava Çıktı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, leylekler hububatta hasat mevsiminin ardından tarlalarda çekirge, solucan ve yılan avına çıktı.

04.08.2016 15:32, 4 yıl önce eklendi.
Leylekler Hububat Tarlalarında Ava Çıktı

Beyşehir Gölü kıyılarındaki buğday ekili tarlalarda biçerdöver hasatlarının yapıldığı alanlarda toplu olarak görülmeye başlayan leylekler, avladıkları çekirge, solucan ve yılanlarla besleniyor.

Beyşehir Gölü Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, Beyşehir’de son yıllarda leylek populasyonunun giderek arttığını söyledi. Beyşehir bölgesine her yıl 2. cemrenin düşmesinden sonra gelen leyleklerin, bölgedeki konaklama alanlarında yavrulayıp büyüttükleri bireylerle birlikte araziye çıkarak beslenmeye başladıklarını anlatan Şener, “Şu anda bölgemizde çok sayıda leylek görmekteyiz. Yoğun kolonlar halinde ekinler biçildikten sonra geldikleri tarlalar içerisindeki çekirgedir, solucandır, yılandır toplayarak beslenme ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu mesailerini arazilerde çok rahat görebiliyoruz. Bu yıl geçtiğimiz yıllara göre leylek sayısında bölgemizde fazla bir artış görüyoruz. Göçmen konuklarımızın daha korunaklı ve iyi beslenme imkanları sunduğu için bölgemizi tercih ettiğine tanıklık ediyoruz. Ağustos ayının gelmesi ile birlikte ise artık Beyşehir’in göçebe konukları yavaş yavaş göçe hazırlanıyor. Ağustos’un 15’inden sonra da daha sıcak ülkelere gitmek için yola çıkmaya başlayacaklar” dedi.

Anahtar Kelimeler: LeyletTarlakonyaSolucanToprak

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat