Uzaya gidecek ilk Türk belli oldu

"X-Cor Lynx Uzay Roketi" ile uzaya yapılacak 1 saatlik yolculuğa katılmak için Türkiye`den ilk bileti alan Galatasaray Başkanı Ünal Aysal`ın eski eşi turizmci Ahu Aysal oldu. Aysal, 2014`te gerçekleştirilecek uzay yolculuğu içim 95 bin dolar ödeyeceğini söyledi.

07.05.2014 16:35, 8 yıl önce eklendi.
Uzaya gidecek ilk Türk belli oldu
Space Expedition Curacao ile VIP Turizm, gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla işbirliklerini ve uzaya seyahat edecek ilk Türk`ü açıkladı. 2011 yılının Nisan ayında uzay yolculuğu biletlerini satmaya başlayan SXC, bir yıldan bu yana dünya çapında 50`nin üzerinde bileti 95 bin ABD Doları karşılığında satışa sundu. İlk uçuşunu 2014 yılında gerçekleştirecek SXC`nin Türkiye`deki bilet satışlarının temsilciliğini ise VIP Turizm üstlendi. VIP Turizm Ceo`su Ceylan Pirinçcioğlu, " İnsan hayatını değiştiren bu eşsiz deneyimi, kısacası uzay biletlerini Türkiye`de satan ilk Türk acentesi olduğumuz için son derece mutluyum. Uçuşlar şu adan üst gelir grubunu hedeflese de çok yakın bir gelecekte, uçuşların yaygınlaşacağını ve artacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Pirinçcioğlu uzaya gitmek için Türkiye`den ilk başvuran ve kontrat imzalayan Türk`ün Ahu Aysal olduğunu açıkladı. Uzaya gidecek olan ilk Türk Ahu Aysal, "Hedefiniz hep ileriye olmalıdır. Şimdi bir imkan açıldı. Hedefim uzaya gitmek. Gidip de dönmemek gibi bir korkum yok. Hayatta hep faydalı olmak için çalıştım. 2 çocuğum, 3 torunum var. Kendimi bir elçi olarak görüyorum. Bundan sonra eğitimler eğitimlerden de korkmuyorum zevk alıyorum. Hollanda da yapılacak kontroller e eğitimlerin ardından uzaya uçacağım" şeklinde konuştu.

Uçuş için 95 bin ABD Doları ödeyeceğini söyleyen Aysal, "Ben gezginim birçok yer gezdim halada geziyorum. Bir gezginin daha ilerisi uzaya gitmektir herhalde. Çocukluğumdan beri uzaya gitmek hayallerimde vardı. Şimdi gitme fırsatım oldu. Fırsatım olsa uzayda da kalmak isterim" dedi.

Yapılan uzay çalışmaları hakkında bilgi veren ve yatırımlarını anlatan SXC Ceo`su Michiel Mol, "Türkiye pazarına girmek oldukça heyecan verici. Uzay yolculuğu biletlerimizin tüm dünyada satışa sunulabilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Uzay Roketi, 2014 yılında Karayipler`deki Curacao Hato havalimanındaki pistten kalkış yapacak. Roketin yolcu kapasitesi pilot dahil iki kişi.
Anahtar Kelimeler: "X-Cor Lynx Uzay Roketi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat