Cihanbeyli’de ilk kez esnaf bayramı kutlandı

Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından Ahilik Haftası Çerçevesinde ilk kez Esnaf Bayramı kutlandı.

24.05.2016 15:43, 4 yıl önce eklendi.
Cihanbeyli’de ilk kez esnaf bayramı kutlandı

Bayram kutlaması Anıta Çelenk sunumu ile başlayıp, Konya Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan ve Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Belgin yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte esnaf ve sanatkârlara çiçek dağıtarak bayramını kutladı. Daha sonra hep birlikte Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale’yi ziyaret ederek, bir süre sohbet ettiler.

 

Cihanbeyli Sanayi sitesi esnafının talebi üzerine geçen yıl İstanbul’da şehit olan Bomba İmha Şube Müdürü Cihanbeyli Beyazıt Çeken’in isminin verildiği sanayi sitesinde kurdele kesim töreni düzenlendi. Buraya şehit Beyazıt Çeken’in Babası Mehmet Çeken’inde davet edilip kurdele kesmesi de anlamlı oldu. Burada konuşan Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, ahdi vefa adına sanayi sitesine şehidin adının verildiğini söyledi.

 

Akyel düğün salonunda düzenlenen kutlama programının devamında konuşan Cihanbeyli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Belgin Esnaf Bayramını ilk kez ilçemizde kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, “Ahilik teşkilatı Meslek örgütlerinin canlılığının sağlayan, onları ayakta tutan, tarihi gelişiminden kaynaklanan geleneksel yapılardır. Müşteri Velinimettir. Sözünün Çağımızda da önemini koruduğunu söyleyebiliriz. Müşteri Odaklı düşünceyi ifade eden bu altın söz ticaret kültürümüzde tarih boyunca vardır. Basit gibi görünen bu söz sosyal dayanışmanın, Esnafın tavır ve davranışında bu anlayışın payı çok yüksektir. Ahilik Sanatın ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklidir. Yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, ahlak, akıl ve çalışma prensiplerine dayanan bu teşkilat hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan Esnaf ve Sanatkârlar yetiştirmiştir. Bu yıl ilk kez kutladığımız Esnaf bayramının bundan sonraki dönemlerde daha etkin bir şekilde kutlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir kez daha Esnaf ve Sanatkârlarınızın bayramını kutluyorum” dedi.

Esnafımız Ekonomiye Katkı Sunmaya Devam Ediyor

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan’da Esnafın ekonomiye katkısının devam ettiğini yaptığını dile getirerek, “Bu gün Esnaf ve Sanatkârlar 800 yıl önce olduğu gibi toplumun orta direği ve temel taşıdır. Küçük tasarruflar Esnaf ve Sanatkârlıkla Ekonomiye aktarılmakta, ticaretin gelişip canlanmasına aracılık etmekte, istihdam oluşturmaktadır. Ahilik kutlamalarına gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyorum. Ahiler üreticidir, çalışkandır, gariplere yardımı esirgemeyen, zulme uğrayanları kurtarmayı gayret eden iş ahlakı ve sosyal sorumluluk ilkelerinden ayrılmayanlardı. Esnaf ve Sanatkârlar camiamızın özü olan Ahilik akıl-bilim-çalışma ve ahlak birlikteliğidir. Günümüzde de önemli olan tüketici haklarına önem veren ahilik anlayışı 12. yüzyıldan filizlenerek bir yaşam tarzı halinde bu güne getirilmiştir. Bizler Ahilik kültür ve anlayışından hiçbir zaman taviz vermeden ekonomiye ve istihdama katkımızı vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ahilik Geleneğiyle Gurur Duyuyorum

Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale’de Ahilik geleneği ile gurur duyduğunu ifade ederek, “ Bu Ülkenin ve milletin bir ferdi olarak Ahilik geleneği ile gurur duyuyorum. Ahilik kültürü dünyanın hiçbir yerinde yoktur. İyi ahlakı ve yardım severliği öne almıştır. Bunun en güzel örneği de Selçuklular döneminde Konya’da yaşanmıştır. Bundan sonra Esnaf ve sanatkârlarımızla kol kola olmaya devam edeceğiz. Ahi Evran birliğinin ilkeleri sonsuza kadar esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterecektir. Esnaf bayramınızı kutluyorum.”

 

Konuşmalarının ardından Cihanbeyli Ekonomisine ve sosyal hayatına katkı veren Esnaf ve Sanatkarlara plaket verildi. Ahilik Haftası ile ilgili liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü gelen öğrencilere de ödülleri verildi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat