Asgari Ücret 4 Kişilik Aileye Yetmiyor

Net Asgari Ücret Dört Kişilik Ailenin Mutfak Harcamasına Bile Yetmiyor…

26.04.2016 16:49, 3 yıl önce eklendi.
Asgari Ücret 4 Kişilik Aileye Yetmiyor

Nisan 2016 ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını değerlendiren Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak; “ Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) yirmi dokuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yaptığı  “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasına göre Nisan 2016 ayı dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.387 TL, Yoksulluk sınırı ise 4.518 Tl oldu. Gıda enflasyonundaki gerileme devam etti. Son oniki aylık artış % 4.01, Sağlık ve yeterli beslenebilmek için ücret geliri yetersiz.

 TÜRK-İŞ hesaplamasına göre gıda fiyatları bu ay yüzde 0,94 oranında gerilerken, on iki aylık fiyat artışı yüzde 4,01 olarak hesaplandı. Yıllık ortalama artış ise yüzde 12,22 oranında oldu diyen Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak;” Gıda fiyatlarında özellikle yaş sebze-meyveye bağlı olarak görülen gerileme 2016 Nisan ayında da enflasyon artışını frenlemeye devam etti

TÜRK-İŞ Araştırmasının Nisan 2016 ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.386,97 TL/Ay olarak hesaplandı.  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.517,83 TL/Ay oldu.   Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.726,55 TL/Ay tutarıyla yürürlükteki net asgari ücretin yüzde 33 fazlası olarak gerçekleşti”dedi.

 

Anahtar Kelimeler: AileParakonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa