CHP`de 34 İl Başkanı İstifa Ettti

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, milletvekili aday adayı olmak için istifa eden İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek`in yerine Nebil İlseven`in getirildiğini bildirdi.

07.05.2014 16:35, 6 yıl önce eklendi.
CHP`de 34 İl Başkanı İstifa Ettti

Tamaylığil, MYK sonrasında CHP Genel Merkezi`nde düzenlediği basın toplantısında, konuşmasına gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Günü`nü kutlayarak başladı. Tamaylıgil, geçen hafta CHP Merkez Yönetim Kurulu`nca bir tavsiye kararı alındığını ve 10 Ocak 2011 tarihi itibarıyla örgütsel yapının yönetim kademelerinde yer alan partililerin milletvekili adayı olabilmeleri için istifa etmelerinin istendiğini belirtti. Bu kapsamda yaklaşık 34 il başkanının istifa ettiğini bildiren Tamaylıgil, ``Bu süreçte

gerçekleşen istifalardan bir tanesi de İstanbul İl Başkanlığı görevini yerine getiren Berhan Şimşek`in istifasıydı. Ondan sonraki süreçte İstanbul bir an önce çalışmalarını ve örgütlenmesini gerçekleştirecek bir sürece başlayacaktır. Bu amaçla da İstanbul İl Başkanlığı`na Nebil İlseven`in atanması MYK tarafından bugünkü toplantıda kararlaştırılmıştır`` diye konuştu.

Tutukluluk sürelerine ilişkin yaşanan tartışmalara değinen Tamaylıgil, tutukluluk süreleri ile ortaya çıkan tablonun kamu vicdanında tepki aldığını söyledi. TBMM`de daire sayılarının artırılmasını öngören yasa tasarının beklediğini ifade eden Tamaylıgil, iktidarın kendi yargısını oluşturma çabasında olduğunu savundu. Hükümetin dosyaların görüşülmesinin uzaması dolayısıyla yüksek yargıyı suçlamasını eleştiren Tamaylıgil, "Silivri`de özel mahkeme kuran bu hükümet değil mi? Çadır mahkemesi kurarak hızlı yargılamayı sağlayan bu hükümet değil mi? Bir sorumlu varsa iktidardır" dedi.

Başbakan Erdoğan`ın Kars`taki insanlık anıtıyla ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine Tamaylıgil, "Bu anıtı yapmak üzere projeyi ortaya koyan belediye başkanı AK Parti üyesi. Ne oldu da bir ucube oldu. Burada sanata, sanatçıya, kültüre ve felsefeye ve onun içinde yer alan değerlere karşı olumsuz bir bakış açısı var. Tükürürüm ben sana bakış açısının devamı netliğindeki bu sözleri yadırgamamak lazım. Yasakçı bir zihniyet olduğunun altını çizmeli. Hitler`in kitapları yaktığı günlerin de bir

hatırlatıcısı. İleri demokrasi bu değildir" diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Masum Türker`in, CHP lideri Kılıçdaroğlu`nun referandumda oy kullanamadığı için aday olamayacağına ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine Tamaylıgil, Türker`in 82 Anayasası`nda dayanak gösterdiği geçici 16. maddenin bugünkü süreci etkileyecek bir madde olmadığını, ifadelerin çok açık ve net olduğunu söyledi. Tamaylıgil, İçişleri Bakanı Beşir Atalay`ın CHP liderine yönelik sözlerinin anımsatılması üzerine ise şunları söyledi:

"İki-üç gündür Elazığ Belediyesi ile ilgili gelişmeler gündemde. Raporun İçişleri Bakanı`na gelişi ve sonrasındaki uygulamalarda bakan ne yapmıştır? Danıştay kararı olmadan bir yargılama sürecinin önü açılmış mıdır? Bu rapor İçişleri Bakanlığı`nda tutulmuşsa hangi devlet adamlığı, hangi hakkaniyetten bahsetmektedir. Önce Elazığ Belediye Başkanı ile ilgili dosyanın hesabını versin."

Anahtar Kelimeler: CHP de istifalar Devam ediyor

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat