Tarımda Kariyer Planlaması Önemli

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ProfDr Mehmet Musa Özcan, Bu inovasyon hem tarımsal

27.03.2016 14:14, 4 yıl önce eklendi.
Tarımda Kariyer Planlaması Önemli

üretim ve hem de hammaddesini tarımsal üretimden alan gıda endüstrisinde kendisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Artık, zorunlu tüketim gıdalarının üretilmesi ve tüketilmesi çalışan işgücünün artmasıyla hazır ve doğal gıdalara yöneliş, Ziraat alanında eğitim almanın önemini artırmaktadır.

Gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimde kendisini yetiştirmek isteyen bireylerin alanında başarılı olabilmesi için mesleğini önceden severek seçmesi gerekir. Bir tarım ülkesi olan Türkiye, hem tarımsal üretimde yeniliği hemde bu ürünleri işlemede yeni gıda işleme ünitelerini artık kendisi imal ve tesis etmektedir. Bu durum, tarımsal ürünlerin hem yarı mamülhemde tam mamül ürün şeklinde üretilmesini ve bunların iç ve dış piyasada tüketilmesine imkân sağlamaktadır.

ÖZCAN,  Tarımsal ürünlerin gerek işlenmesi, gerek tüketici beğenisini kazanması ve gerekse ürünün raf ömrünü artırıcı muhafaza tekniklerinin geliştirilmesiyle tarımsal faaliyete ilginin daha fazla artmasına neden olacaktır. Ziraat Fakültelerinde eğitim alan Ziraat ve Gıda mühendisi adaylarının kariyer planlamalarını Ülke şartları göz önüne alınarak ön plana almalıdır. Kariyer planlama başarının kapısını açan bir anahtar gibidir..

Hammaddesi dışa bağlı olan bir üretim sistemi dünyanın hiç biryerinde yoktur ve olamazda. O nedenle taraımsal faaliyette bulunan üreticiler ve bunların üretiminde katma değer yaratan araştırıcılar kariyer planlamayı şimdiden dikkate alıp ileriye dönük inovatif ürün üretmelidirler. O nedenle dışa bağımlılığının önüne geçmek için tarımsal faaliyetlerde toprak işlemede, sulamada, mekanizasyonda, hasat işleminde, hammaddenin mamul maddeye dönüştürüldüğü gıda işlemede, ambalajlamada, soğuk zincirde sürekli yeniliklerin oluşturulması ve bu yeniliklerin doğuş yerininde Konya, Karaman ve Aksaray olması gerekmektedir.

Musa Özcan, Çünkü bu coğrafya, hertürlü tarımsal faaliyetin yapılmasına, işlenmesine ve bu faaliyetlerde kullanılacak alet ekipmanlarınüretilebilecegi bir sanayi sektörüne sahiptir. Ayrıca değişen iklim koşulları, İç Anadolu’da tarımsal ürün yelpazesinin genişlemesine neden olmaktadır. Buradan hareketle, kuraklığa dayanıklı verimi yüksek alternatim tarımsal ürünlerin üretilmesi yollarının araştırlması gerekir ve bunuda yolu kariyer planlaması anlayışından geçer.

Dolayısıyla, turfanda yetiştiriciliğin artık Ülke bazında değil, lokasyon bazında yapılarak her peryot tüketici sağlığına uygun ürün üretebilecek kariyer planlamasını yapmış Ziraat Mühendisleri vasıtasıyla gerçekleşmesi mümkündür. Tarımsal faaliyette lokasyon bazında üretim yapmak aynı zamanda lojistiği de kolaylaştıracaktır.dedi.

Anahtar Kelimeler: TarımKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat