KTO-Karatay Üniversitesi Resmi Açılış Törenle Açıldı

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye`de vakıf üniversitelerinin sayısında yaşanan artışın sevindirici olduğunu söyledi.

07.05.2014 16:35, 6 yıl önce eklendi.
KTO-Karatay Üniversitesi Resmi Açılış Törenle Açıldı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi`nin resmi açılış törenine, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsnü Tuna, Ali Öztürk, Mustafa Kabakcı, Özkan Öksüz, Ayşe

Türkmenoğlu, Hasan Angı, Abdullah Çetinkaya, Sami Güçlü, Orhan Erdem, Harun Tüfekçi, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanları ile davetliler katıldı.

TBMM Başkanı Şahin, KTO-Karatay Üniversitesi`nin adının getirdiği sorumluluğun yanı sıra bir vakıf üniversitesi olma özelliğini de taşıdığını ifade ederek, "Vakıf, imkanı olan insanların bu imkanlarını diğer insanlar yararlansın diye bir kısmını tahsisidir. Başta Konya, İstanbul ve Bursa olmak üzere nereye giderseniz gidin, nerede bir tarihi eser görürseniz o eser bir vakıf eseridir. Bu üniversitede bir vakıf üniversitesidir. Hem isminin Karatay olması hem de vakıf geçmişi olması, bu üniversitenin

geçmişi geleceğe bağlayan bir misyonunu da beraberinde getiriyor. Türkiye`de üniversite sayısında ciddi artışlar oldu. 23 olan vakıf üniversitesi sayısı 54` e çıktı. Bu sevindirici bir olay. Ancak vakıf üniversitelerin, ekonomik amaçlı özel üniversitelere dönüşme endişesi taşıyorum. Ben, vakıf kültürünün ne olduğunu yakinen bilen birisiyim. Bu tür üniversitelerde sadece öğrencilere iyi eğitimin yanı sıra mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim sorusuna yanıt bulabilen bir eğitim ortamı hazırlanıyor.

Bu bağlamda KTO-Karatay Üniversitesi`nin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da, Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya`nın geçmişten aldığı tarihi zenginliği geleceğe aktaracağını söyledi. Bunun bir örneğinin de KTO-Karatay Üniversitesi olduğunu dile getiren Çubukçu, "Ülkelerin kalkınmışlığı yüksek öğrenim oranlarındadır. Sadece üniversitelere bağlı olarak gelişiyor. 100. yılında bilgiye dayalı güçlü bir ülke için üniversitelerimizden ve gençlerimizden çok şeyler bekliyoruz. Bu tarihi başkentten doğan KTO-Karatay Üniversitesi`nin kısa sürede

dünyanın tanınmış üniversiteleri içinde yer alacağını umut ediyorum" şeklinde konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ise, üniversitelerin ülkenin sorunlarıyla ilgilenmesini istedi. Yüksek öğrenime olan talebin dünyanın her ülkesinde arttığını ve bu talebin önüne geçmeye çalıştıklarını anlatan Özcan, "Bizde ne yaparsak yapalım bu talebin önüne geçemiyoruz. Kontenjanlarımızı artırdık, birkaç yıl içinde üniversiteye girişlerde sorun olmayacak. Üniversitelerimizin baş etmesi gereken bir başka sorunda kürselleşmenin getirdiği üniversiteler arası korkunç rekabet. Artık Türkiye`de tek

başımıza kapalı kapılar ardından iş yaptığımızı zannetmeyin. Maalesef bugüne kadar üniversiteler, sıçra köşklerde hareket edip makale yazmakla yetindiler. Tabii ki makale yazacağız ama ülkemizin kalkınmasına da katkı sağlayacağız. Üniversiteler artık lütfen ülkenin sorunlarıyla ilgilensin. Biz üniversitelerimizi buna yönlendiriyoruz ve üniversitelerimiz dünya sıralamasında yer almaya başladı" diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, 21. yüzyılın en büyük sermayesinin yetişmiş insan gücü olacağını ve üniversitelere büyük görev düştüğünü dile getirerek, "Önümüzdeki yüzyıl yatırım yüzyılı olacak. Eğer başarılı olacaksak gençlerimizi en iyi şekilde eğitmemiz gerekir. İyi üniversiteler iyi gelecek demektir. Bizim hedefimiz dünyanın ilk on ekonomisi içinde olmak, bunu istiyorsak büyük düşüneceğiz ve bunu gerçekleştirecek alt yapıyı yapacağız. Bu üniversite de bunlara altyapı sağlayacak basamak

geliştirecek" dedi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir konuşmalarında, üniversitenin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya`nın yeniden üniversiteler şehri olduğunu belirtti. Akyürek, Konya`yı geçmişi kadar görkemli bir geleceğe taşımak misyonu ile hareket ettikleri için açılıştan dolayı çok heyecanlı olduğunu ve Konya`nın 4 üniversiteye ile eğitim şehri haline geldiklerini ifade etti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 1. sınıf öğrencisi Seda Küçükbardakcı`nın okulunu tanıttığı konuşmasından sonra kürsüye gelen KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, üniversitelerinden mezun olacak öğrencilerin Türkiye`nin kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez ise, 800 yıl önce Selçuklular döneminde açılan Karatay Medresesi`ni, Karatay Üniversitesi olarak yeniden eğitime kazandırdıklarını kaydetti. Üniversitelerin bulundukları coğrafyaların gelişimine öncülük ettiğini söyleyen Üzülmez, Konya`nın eğitim tarihinde misyonunu yeniden kazanması için Teknik ve Tarım Üniversitesi`nin acilen kurulması gerektiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından açılış törenine katılan Başkan Şahin, Bakan Çağlayan, Bakan Demir, Bakan Çubukçu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan`a hediyeler verildi. Kurdele kesiminin ardından protokol üyeleri bir süre sınıflarları gezerek bilgi aldı.

Anahtar Kelimeler: Karatay Üniversitesi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat