Yılı Çalışanlar İçin Kayıp Bir Yıl Olmuştur

Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, 2010 yılının değerlendirmesini yaparken, 2010 yılının çalışanlar için kayıp bir olduğunu söyledi.

07.05.2014 16:35, 6 yıl önce eklendi.
Yılı Çalışanlar İçin Kayıp Bir Yıl Olmuştur

TÜRK-İŞ 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, 2010 yılının değerlendirmesini yaparken, 2010 yılı çalışanla için kayıp bir yıl olmuştur. Yeni yılda 2010 yılının tüm olumsuzluklarının aşılmasını, 2011 yılının dünyaya, ülkemize Konyamıza ve tüm çalışanlara huzur, barış, refah getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

Başkan Kökat, yaptığı yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi. Türkiye 2010 yılını sert tartışmaların yaşandığı ağır bir siyasi gündemle geçirmiştir. Ana muhalefet lideri çirkin bir kaset komplosuyla değiştirilmiş, sağ partilerde yeni yapılanmalara gidilmiş, Ergenekon - balyoz davaları, asker-hükümet çekişmeleri derken daha önce 8 kez değiştirilen Anayasamızın bazı maddelerinin değiştirilmesi referandumu muhalefet partilerince iktidara – Akparti hükümetine bir güvenoyu haline getirilerek yoğun gündem değişiklikleri vatandaşı gerçek gündemden uzaklaştırmıştır. Anayasa değişiklik maddelerinin toplumun demokratikleşme ihtiyacını karşılamaya yetmediği herkes tarafından kabul edilmekte, acilen daha çok demokrasi taleplerini karşılayacak geniş katılımlı sivil bir Anayasa yapımı beklenmektedir.

Yoğun siyasi gündeme karşın ülkemizin gerçek gündemi işsizlik ve yoksulluk olmaya devam etmiş, ekonomik büyüme ile birlikte sağlanan refah artışı çalışma hayatına ve sosyal yaşama yansıması sağlanamamıştır. Gelir dağılımı adaletsizliği devam etmiş, yoksullukla mücadelede yeterli ilerleme sağlanamamıştır. Vatandaş bankalara mahkûm edilerek kredi ve borç batağına itilmiştir.

2010 yılında

* insana yakışır iş kapsamında yeni ve yeterli istihdam alanları yaratılmamış, işsizlik ülkenin en önemli sorunu olmaya devam etmiştir. * Krizin çalışanlar üzerinde yarattığı tahribatı giderecek etkin önlemler alınamamıştır.* Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınabilmesi mümkün olmamıştır.* İşçiler ve memurların 2010 yılı satın alma güçlerinde bir iyileştirme sağlanamamıştır.

* İşçinin kıdem tazminatının sınırlandırılması, bölgesel asgari ücret uygulamasına geçilmesi konuları sürekli gündemde tutulmuştur. * İşsizlik sigortası fonu ’nun amacı dışında kullanımına 2010 yılında da devam edilmiş ve yapılmak istenen düzenlemelerle aktarılan miktarın yükseltilmesi amaçlanmıştır. * İşçileri köleleştirmeye yönelik politikalar sürdürülmüş, 4/C ve benzeri uygulamalarla bu yaklaşım desteklenmiş, yeni esnek çalışma biçimleri gündeme getirilmiştir.

* İşçi kiralama yetkisi verilmek istenen Özel İstihdam Bürolarının kamu kaynaklarından faydalanılarak faaliyet alanlarının genişletilmesine yönelik düzenlemeler gündeme getirilmek istenmiştir * Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasının çalışanları mağdur eden olumsuzlukları gün yüzüne çıkmış, ancak bu aksaklıklar giderilmemiştir. * Çalışma hayatını düzenleyen yasaların değiştirilmesine yönelik çalışmalar bir sonuç vermemiştir. * Vergi adaleti sağlanamıştır. Bu vesileyle 2010 yılı çalışanlar için kayıp bir yıl olmuştur. Yeni yılda 2010 yılının tüm olumsuzluklarının aşılması, 2011 yılının dünyaya, ülkemize ve Konyamıza huzur, barış, refah getirmesi dileğiyle, başta Türk-İş topluluğu olmak üzere tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler: Kökat

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat