Azınlık cemaat liderleri iftar sofrasında

Musevi cemaati tarafından düzenlenen iftar programında türkiye’nin dört bir yanından gelen rum, ermeni, keldani, bulgar, gürcü, süryani, müsevi cemaat.

07.07.2015 04:45, 6 yıl önce eklendi.
Azınlık cemaat liderleri iftar sofrasında
Musevi Cemaati tarafından Or-Ahayim Balat Hastanesi’nin bahçesinde Türkiye’nin her yerinden gelen Rum, Ermeni, Keldani, Bulgar, Gürcü, Süryani ve Musevi cemaat liderlerini bir araya getirmek için iftar programı düzenlendi. Düzenlenen iftara azınlık cemaat liderlerinden oluşan yaklaşık 300 kişinin yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fener Rum Patriği I. Bartholomeos katıldı. Vali Şahin, cemaat liderlerinden yoğun ilgi gördü. Ezanın okunmasıyla birlikte oruçlar dualar eşliğinde açıldı. İftar programında yapılan şükür duası çeşitli dinlerin din adamları tarafından yapıldı.

“CEMAAT LİDERLERİYLE AYNI EKMEĞİ PAYLAŞTIK”

İftar programında konuşan Vali Şahin, “Bizi bir araya getiren bütün cemaatlerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bakınız din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın bütün cemaatlerimiz ve diğer illerden gelen vakıf temsilcilerimiz bu iftar sofrasında buluştuk ve aynı ekmeği paylaştık. Çünkü kardeşliğin en iyi paylaşıldığı yer sofralardır. Aynı sofrada buluşma geleneği yüzlerce yıldır hayat bulmuştur. Burada ülkemizin bütün renklerini bir araya getiren ve her şeyden önce gönüllerimiz doyuran Ramazan’ın hayırlara kapı açmasını temenni ediyorum” dedi.

“DÜNYADAKİ ZULMÜN BİTMESİ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”

Dünyanın hiçbir yerinde yapılan zulümleri bitirmek için din liderleri olarak daha çok çalışılması gerektiğini dile getiren Vali Şahin, “Hangi dine mensup olursa olsun dünyanın hiçbir yerinde yapılan zulümlere, saldırılara, günahsız insanların katledilmesine, esaret altında bırakılmasına hiçbir insan, hiçbir inanan olumlu bakmaz. Herkes büyük bir üzüntüyle ve büyük bir infial duygusuyla bu yapılanları kınamak durumundadır. Bizler farklı din mensuplarının liderleri olarak dünyada hoşgörü ve kardeşliğin yayılması, kanın bitmesi için daha fazla çalışmalıyız. Bizler aynı masada oturup Allah’ın verdiği nimetlerden istifade ediyoruz. Biraraya gelip, konuşabiliyor ve aynı güzellikleri yaşayabiliyoruz. Öyleyse bu güzellikleri bütün insanlığa yaymakta bizlerin üzerine düşen bir borçtur” diye konuştu.

“MÜSLÜMAN VE HRISTİYAN KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTEYİZ”

"Dinler arasındaki saygımız çok büyüktür. Onun için bu programda Hristiyan ve Müslüman kardeşlerimizle birlikteyiz" diyen Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, ”15 yıldır Müslüman kardeşlerimizin inancına saygı için düzenlediğimiz bu iftar programımızı Hristiyan inancına mensup insanlarımızla birlikte düzenlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu dostluk soframızın yüzyıllar önce İstanbul’da kurulan ilk mekanlardan biri olan Balat’ta yapıyoruz” şeklinde konuştu. 

MEHMET BAŞA 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat