Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilerine Dekara 100 Liralık Destek

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, yaptığı yazılı açıklamada,

02.07.2015 13:27, 5 yıl önce eklendi.
Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilerine Dekara 100 Liralık Destek

dünyadaki tıbbi aromatik bitki talebine istinaden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini teşvik etmek maksadıyla iyi tarım uygulamaları çerçevesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere dekara 100 lira destek verildiğini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, tıbbi aromatik bitkilerin, sağlığı sürdürmek, hastalıkları önlemek veya hastalıkları iyileştirmek için kullanılan bitkiler olduğunu belirterek, insanların yüzyıllardan beri hastalıklara karşı elde ettikleri bitkiler ile çare bulmaya çalıştığını, bu yöntemde de oldukça başarılı olduğunu vurgulayarak, "Artık günümüzde gelişmiş ülkeler özellikle tedavide bitkisel kaynaklara yönelmiş durumdadır. Tedavide kullanılan ilaçların önemli bir kısmını doğal kaynaklı ilaçlar oluşturmaktadır. Doğal kaynaklı ilaçların kullanım oranı gelişmiş ülkelerde her geçen gün artmaktadır" dedi.

Konya'nın da sahip olduğu geniş yüzölçümü ve önemli gen merkezlerinin kesişme noktasında bulunmasının zengin bir bitki çeşitliliğini barındırmasını sağladığını aktaran Baydar, "İlimizde birçok tıbbi aromatik bitki, kekik, kantaron, adaçayı, rezene, civan perçemi, kuşburnu doğal olarak yetişmektedir. Tıbbı aromatik bitkilerden lavanta ise, içerdiği yüksek oranda ve kalitede uçucu yağ nedeniyle, dünyada kültürü yapılan önemli bir parfüm, kozmetik ve ilaç bitkisidir. Dünyada her yıl yüzlerce ton lavanta yağı üretilmektedir. Buna rağmen günümüzde lavanta yağı sektöründeki ihtiyacı yapılan üretim karşılamamaktadır. Lavanta yetiştiriciliği ekonomik olarak sadece ülkemizde bir ilimizde yapılmakta, bu da ülkemiz ihtiyacına ve talebine cevap verememektedir. Hüyük, Akören, ilçelerimiz gibi küçük arazi varlığına sahip olan üreticilerimizin sulanamayan kuru arazilerindeki gelir oranını artırmak ve ülkemizdeki lavanta talebine cevap vermek için İl Müdürlüğü olarak başlattığımız lavanta yetiştiriciliği projesi kapsamında Hüyük, Akören, Cihanbeyli, Selçuklu ilçelerimizin toplam 8 mahallesinde 17 üretici 100 dekar alanda lavanta yetiştiriciliği yapacaktır. Bu proje, bakanlığımız destekleriyle önümüzdeki yıllarda daha da artırılacaktır. Amacımız, Hüyük ilçemizde bir lavanta vadisi oluşturmaktır" diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: TııbiBitkiKonyaTarım

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat