Tam otomatik kuluçka makinesi üretti

Şırnak’ın silopi ilçesinde özel güvenlik çalışanı ismail birge atıl durumdaki eski buzdolabından kendi imkanlarıyla kuluçka makinesi yaptı. tam otomatik.

30.06.2015 01:32, 6 yıl önce eklendi.
Tam otomatik kuluçka makinesi üretti
Silopi’de özel bir firmada güvenlik işçisi olarak çalışan İsmail Birge, Cudi Dağı’nda bıldırcın ve keklik yumurtalarının azalması ve kümes hayvanlarına olan ilgisinden dolayı bir kuluçka makinesi almayı düşünmüş ancak fiyatını pahalı bulunca kendi yapmaya karar vermişti. Bunun için önce bir araştırma yapan İsmail Birge, daha sonra atıl durumdaki buzdolabı ve beraberinde bisiklet zinciri, ampul, buhar makinesi, lavabo borusu, sepet gibi parçaları, hurdacı ve esnaftan temin ederek kendi kuluçka makinesini üretti. Otomatik nem ve ısıölçer sayesinde cihaza dokunmadan tamamen otomatik olarak işlev gören makine, pahalı kuluçka makinelerinde olmayan bir özelliği de sahip. Makine içerisinde biriken kötü koku tahliye borusu yardımı ile dışarı çıkartılıyor. İsmail Birge, bu özelliğin çok işine yaradığını belirtti. Maddi durumu iyi olmayan ve kümesi olmadığı için evin içerisine kuluçka makinesini yerleştiren Birge, bu sayede evin içerisinde civciv yetiştirebildiğini dile getirdi. Kendisine imkan verilmesi halinde kuluçka makinesini diğer pahalı olan ürünlerin aksine daha az maliyette üretmeyi ve çiftlik kurmayı planlayan Birge, bu konuda yetkililerden destek beklediğini söyledi. İsmail Birge bir ay önce makineye yerleştirdiği hindilerden ilkinin yumurtadan çıktığını ve 8 saat boyunca hindinin içerideki ısıtma sistemi sayesinde kuruma evresini tamamlamasını bekleyerek daha sonra hindiyi kendi eli ile besleyeceğini belirtti. İsmail Birge, “Cudi Dağı’nda bütün bıldırcın ve keklikleri bitirdiler. Bir proje üretmek istedim. Kendi imkanlarım ile ilk önce satın almak istedim. Bu makine için bana 4 bin lira dediler. Ben kendim icat edip kendimde yapabilirim dedim ve 800 liraya böyle bir makineyi icat ettim. Makine her yumurtayı içine alabiliyor. Yaklaşık bin 700 tane bıldırcın ve bin 700 tane keklik yumurtası alabiliyor. Şu anda içine hindi yumurtası koydum ve bugün ilk hindimiz yumurtadan çıktı. Buna çok sevindim. Tamamen doğal ortamda büyüyecek bir şekilde yaklaşık 8 gün boyunca civcivimiz kuruyuncaya kadar makinede kalacak. Ondan sonra iki gün boyunca bütün civcivlerimiz dünyaya gelmiş olacak. Yaklaşık 130 yumurtamızdan hindi çıkacak. Devlet yetkililerden böyle proje üretenlere destek verilmesini bekleriz" dedi.  

AYAZ MÜLDÜR ŞIRNAK

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
BU SİSTEMLE NEREYE GİDİYORUZ?
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
HOCALI KATLİAMI


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat