Ermenistan karıştı, polis yüzlerce kişiye müdahale etti

Ermenistan’ın başkenti erivan’daki cumhurbaşkanlığı sarayı önünde elektrik zammını protesto etmek için bir araya gelen yüzlerce kişiye polis müdahale.

28.06.2015 14:47, 6 yıl önce eklendi.
Ermenistan karıştı, polis yüzlerce kişiye müdahale etti
Ermenistan’da önceki gün başkent Erivan’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi elektriğe yüzde 16’dan fazla zam yapılmasını protesto etti. En az 200 kişinin katıldığı protesto gösterileri sırasında polis, ‘geri çekilin’ uyarısını dikkate almayan eylemcileri dağıtmak için orantısız güç kullandı. Polisin eylemcileri durdurmasının ardından eylemciler, başkent Erivan’ın kent merkezinde yer alan Mareşal Bağramyan Caddesi üzerinde oturma eylemi yaptı. Eylemciler, yetkililerin, taleplerini eylemciler tarafından seçilen 4 temsilci aracılığıyla Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a iletmeleri çağrısını da reddetti. Eylemcilere gösterilerin yasal olmadığını belirterek dağılmaları çağrısında bulunan polis, eylemcilerin olumlu karşılık vermemesi üzerine tazyikli su kullandı, ardından da eylemcileri toplu halde göz altına aldı. Yetkililer, olaylar sırasında 237 kişinin gözaltına alındığını, 25 kişiye tıbbi müdahalede bulunulduğunu belirterek, 3 kişinin hastanelik olduğunu ve 11 polis memurunun da yaralandığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Armen Malkhasyan konuyla ilgili açıklamasında, polisin gösteriler sırasında aralarında bıçak, demir muşta, cop ve metal çubukların da bulunduğu çeşitli mühimmatlara el koyduğunu dile getirdi. Yetkililer, göstericilerin, eylemlere katılarak şiddet içeren davranışlarda bulundukları ve kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle Ermeni Ceza Kanununa göre 2 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtti.

Göstericilerin başkentteki oturma eylemi sırasında ulaşıma kapanan yol tekrar trafiğe açıldı. Erivan’daki protesto gösterileri Ulusal Mevzuat Komisyonu’nun tüketiciler için Ermenistan Elektrik Mains şirketinden tedarik edilen elektriğe yeni tarife uygulanmasına karar vermesinin ardından başlamıştı. 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat