Banka Promosyonları Güncellensin, Kayıplar Giderilsin

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Konya Şube Başkanı Recep KAPLAN, Selçuk Üniversitesi’nde banka Promosyonlarının güncellenmesi

03.10.2022 20:44, 2 ay önce eklendi.
Banka Promosyonları Güncellensin, Kayıplar Giderilsin
için basın açıklaması yaptı. Çok sayıda çalışanın katıldığı basın açıklamasında KAPLAN, kurumlar ile bankalar arasında yapılan promosyon ihalelerinin son dönemde artan enflasyona bağlı olarak maaşların yükselmesi nedeniyle tüm çalışanlar lehine revize edilerek güncellenmesi gerektiğini söyledi. Basın açıklamasında KAPLAN ayrıca şu ifadelere yer verdi
Tüm dünyanın içinde bulunduğu ekonomik buhrandan toplumun tüm kesimleri olumsuz yönde etkilenirken sabit gelirli emekçiler olarak bizler hayat pahalılığını daha fazla hissetmekteyiz. Özellikle maaşlarımızdan yapılan vergi kesintileri bizlere yıl sonuna doğru büyük ücret kaybı yaşatmaktadır. Bu kayıp sadece maaşlarımızda değil diğer mali haklarımızda da yaşanmaktadır.
Söz konusu bu mali haklardan bir tanesi de bankaların maaşlarımızın ödenmesine aracılık etmesi karşılığında çalıştığımız kurumlarla bankalar arasında birkaç yıl önce imzalanmış promosyon ödemeleridir. Bankaların çalışanların maaşlarının ödenmesine aracılık etmesinden dolayı çalışanlara promosyon ödemesi, bankaların çalışanlara lütfu değildir. Söz konusu promosyon ödemesi lütuf değil ilgili aracılık hizmet nden kaynaklı elde ettikleri yüksek kazançların eksik bir karşılığıdır.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun raporuna göre bankacılık sektörünün net kârı Ocak 2022 - Ağustos 2022 döneminde 252,2 milyar TL olmuştur. Bu rakam 2021 yılı aynı dönemde 48.46 milyar idi. Bu rakamlar gösteriyor ki bankacılık sektörü son 1 yıl içerisinde kâr oranlarını %420 artırmıştır.
Selçuk Üniversitemiz ile Vakıfbank arasında 2020 yılının Ağustos ayında promosyon ihalesi imzalanmış ve 2025 yılı ağustos sonunda bitecek sözleşme için her bir çalışana 6.000 TL promosyon ücreti ödenmiştir.  2020 yılından bu yana artan enflasyona bağlı olarak çalışanların maaşların 2-3 kat artmıştır. Geriye kalan 3 yıl gibi uzun bir süre dikkate alındığında bankaların astronomik karlarından elde ettiği ve edecekleri gelirlerin yanında ödenen promosyon ücretinin çok düşük kaldığı açıktır.

Bankalar; bu astronomik karları, çalışanların maaşlarından kazandıkları günlük tahvil, repo, fon gibi bankacılık araçlarıyla elde etmektedirler. Bizim ücretlerimizden elde edilen astronomik karlardan bize düşeni istiyoruz.
Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak Ocak ayında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğümüze banka promosyonlarının güncellenmesi ile ilgili resmi talepte bulunduk. Bunun üzerine rektörlük yönetimi Vakıfbank Genel Müdürlüğü ile görüşmeler başlatarak bu konuyu yakından takip etmiştir. Üzerinden aylar geçmesine rağmen maalesef Vakıfbank’tan olumlu bir cevap gelmemiştir. Aynı Vakıfbank Emniyet Genel Müdürlüğü ile promosyon ihalesini güncelleme yoluna gitmiştir. Vakıfbank’ın Emniyet Genel Müdürlüğü’nde sergilediği tavrı Selçuk Üniversitemizde, Necmettin Erbakan Üniversitemizde, Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitemizde ve diğer tüm kurumlarda da sergileyerek tüm çalışanları memnun edecek bir ücret ile masaya oturmaya davet ediyoruz.
 bir devlet bankası olduğunu ve Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünden yola çıkarak Vakıfbank’ın çalışanlarımızı memnun edecek bir ödeme yapmasını bekliyoruz.dedi.

Anahtar Kelimeler: Banka Promosyonkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant