Selçuk Üniversitesinde ‘Hz. Mevlana’da kadının yeri ve önemi’ konuşuldu

Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi tarafından “Hz. Mevlana’da Kadının Yeri ve Önemi” konulu panel gerçekleştirildi.

30.09.2022 19:01, 2 ay önce eklendi.
Selçuk Üniversitesinde ‘Hz. Mevlana’da kadının yeri ve önemi’ konuşuldu

Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karaman moderatörlüğünde Selçuk Üniversitesi Müzesinde düzenlenen panele Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrullah Eken, Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Polat, Genel Sekreter Prof. Dr. Kamil Beşoluk, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Köksal, Huğlu Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erkan Akgöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü, Postnişin Fahri Özçakıl, Belçika Brüksel Bozar Kültür Merkezi Müdürü Tony Van der Eecken, öğretim elemanları, öğrenciler ve Fransa’dan gelen konuklar katıldı.

 

Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karaman, panelin açılışında yaptığı konuşmadaprogramın tüm insanlığa faydalı olmasını dileyerek “Hz. Mevlana kadını ifade ederken ‘Hakk’ın nurudur.’ şeklinde ifade etmiştir. Değerler sistemimizde ise kadın ifadesini kullanırken anneyle birlikte kullanırız. Şunu söyleriz: ‘Cennet, annelerin ayakları altındadır.’ Eğer bunu bilirsek kadının yerinin aslında kültürel kodlarımız içerisinde nerede olduğunu çok iyi şekilde idrak etmiş oluruz.” diye konuştu.

 

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken de Hz. Mevlana’nın hikmetlerini içselleştirmek için bir araya geldiklerini söyledi. Kadının Anadolu mayasında önemli bir yerinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eken, “Hz. Pir ile kıyasladığımızda Tolstoy, Goethe, Nietzsche’ninkadına bakış açısı arasında kat kat fark var. O açıdan Hz. Pir’in kıymetini bilmemiz, onu idrak etmemiz gerekiyor. Her şeyden önce varlık sebebimiz olan kadınlara nasıl ve ne şekil davranacağımızın hikmetine öncelikle Hz. Mevlana’nın penceresinden bakmamız gerekiyor.” dedi.

 

Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu, YazarDr. Hc. Esin Çelebi Bayru, “Tarihte ve Mevlevilikte Kadına Bakış” konulu sunum gerçekleştirdi. İslam’da, Mevlevilik’te kadının önemi, Peygamberimiz Hz. Muhammed ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına verdiği değer başta olmak üzere farklı medeniyetlerde kadının yeri ve önemini anlatan Bayru, İslamiyet’in kadın ve erkeği birbirine emanet ettiğini dile getirdi.

 

Mevlana aşığı yazar CaroleLatifaAmeer, “Mevlana Eğitiminde Kadın Figürleri ve Sembolik İzahları” konulu sunum yaptı. Kalp gözüyle bakmak ve kalp temizliği için Hz. Mevlana’nın irfanından yararlanmanın önemini kaydeden Ameer, Mesnevi’de yer alan figürler üzerinden kadını anlattı.

 

Selçuk Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Öztürk,“Kadınların Kendilerine Karşı İkiyüzlü Davranış Sergileyen Sahte Din Adamlarına Karşı Bilgelikleriyle Galip Gelmeleri”konulu sunum gerçekleştirdi. Mevlana değerlerinin evrensel olduğunu ifade eden Öztürk, bu değerler arasında kadına verdiği değerin de yer aldığını aktardı.

 

Program, panelistlere plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.

Anahtar Kelimeler: mevlanakonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant