NEÜ Enerji Alanında Uluslararası Projelere İmza Atıyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (

25.09.2022 11:47, 2 ay önce eklendi.
NEÜ Enerji Alanında Uluslararası Projelere İmza Atıyor

CNRST) arasında ikili işbirliği programı kapsamındaki “Modelling, Simulation&ExperimentalProduction of InGaNbased p-i-n Photovoltaic Solar Cell forExtensive Application in Atmosphericand Extreme Conditions” başlıklı proje önerisi kabul edildi. Projenin deneysel çalışmaları NEÜ Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (BİTAM)bünyesinde, teorik çalışmaları Fas’ın Kazablanka II. Hasan Üniversitesi ENSAM bünyesinde gerçekleştirilecek.

Necmettin Erbakan Üniversitesi BİTAMveKazablanka II. Hasan Üniversitesi ENSAM birimlerince yürütülecek çalışmaların proje ekibinde NEÜ’denDoç.Dr. Yasin Ramazan Eker, Doç.Dr. Mücahit Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Veysel Ünsür yer alıyor.

Doç. Dr. Yasin Ramazan Eker ve Prof. Dr. Haddou El Ghazi koordinasyonundaki projede, atmosferik ve aşırı koşullarda kapsamlı uygulama için InGaN tabanlı p-i-n fotovoltaik güneş pilinin modellenmesi, simülasyonu ve deneysel üretimi gerçekleştirilecek. Ayrıca SCAPS/SILVACOgibi modelleme programları ve döner kaplama ince film üretim yöntemi ile uzay, çöl veya Antarktika gibi zorlu şartlarda elektrik enerjisi üretebilen güneş hücreleri üretilecek.

Söz konusu çalışmayla birlikte NEÜ’nün enerji alanında öncül kurumlardan olacağını belirten Doç. Dr. Yasin Ramazan Eker, bu durumun yeni ulusal ve uluslararası birçok projenin önünü açacağını öngördüğünü söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant