Ereğli Şeker Fabrikası 34. Kampanya Dönemini Başlattı

Ereğli Şeker Fabrikası, 34. Kampanya dönemini, şeker fabrikasında düzenlenen törenle başlattı.

20.09.2022 22:00, 3 ay önce eklendi.
Ereğli Şeker Fabrikası 34. Kampanya Dönemini Başlattı

Kampanya dönemi açılış törenine Türk Şeker Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer, Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Talha Üzer, Şeker-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Murat Taşlıyurt, Karaman, Ereğli ve Karapınar STK temsilcileri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşması, Ereğli Şeker Fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay tarafından yapıldı. Özbay, konuşmasında, Ereğli Şeker Fabrikasının 2022-2023 kampanya döneminde 155 bin ton şeker üretimi hedeflediğini belirtti. Ereğli şeker Fabrikası üretim sahasında toplam 193 bin 841 dekarlık alanda üretim sözleşmesi imzalandığının da altını çizen Özbay: “Ereğli merkez, Karaman ve Karapınar olmak üzere 3 adet ziraat bölge şefliğimize bağlı 67 köyde 4 bin 454 üreticimiz ile toplamda 193 bin 841 dekar alanda 1 milyon 566 bin 930 ton üretim sözleşmesi yapıldı. Sözleşme yapılan üreticilerimize, toplam pancar üretiminin yüzde 33’üne tekabül eden 562 milyon liralık avans ödemesi yapıldı” dedi.

Ereğli Şeker fabrikasının 2022-2023 kampanya döneminde üretilmesi hedeflenen şeker miktarına da değinen Özbay; “Sözleşme sahalarımızda üretilen pancarlar, 8 ayrı alım noktasından alınarak fabrikamıza ulaştırılacak. Fabrikamızda pancar işleme faaliyeti 23 Eylül tarihi ile başlayacak ve kampanya dönemimiz 127 gün sürecek. Kampanya sürecinde kullanılacak olan elektriğin tamamı, kendi türbinlerimizden karşılanacak. Kampanya sürecimiz içerisinde 155 bin ton şeker, 48 bin ton melas, 323 bin ton yaş pancar posası üretilmesini hedefliyoruz. Üreticilerimize, teslim ettikleri ürünün yüzde 20’si oranında yaş pancar posası ise ücretsiz olarak verilecektir” dedi. 

Ereğli Şeker-İş Sendikası Başkanı Yüksel İlaslan ise konuşmasında, şeker sanayinin eski günlerine yeniden dönmesini beklediklerini belirtti.

Şeker-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Murat Taşlıyurt, yaptığı konuşmada, Türk-Şeker’in ilk teknolojik ihracatını 1991 yılında Almanlarla yarışarak kazandığı ihale sonucu Özbekistan’a yaptığını ve bu ihracattan sonra Türk-Şeker’in hedef haline getirildiğini, Kemal Derviş’in Ekonomi Bakanlığı döneminde çıkarılan yasa ile de özelleştirme kapsamına alındığını belirtti ve 21 yıl süren özelleştirme karşıtı mücadelelerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da destekleri ile 2021 yılında, özelleştirme kapsamından çıkarılması ile sonuçlandığını ifade etti. Pancar üretiminin öneminin, pandemi sürecinde ihtiyaç haline gelen ve pancarın yan sanayi ürünü olan melastan yapılan, dezenfektanın ham maddesi olan alkolün üretimi ve sonrasında gelen gıda krizi ile daha iyi anlaşıldığını da sözlerine ekleyen Taşlıyurt, “Çiftçimizin pancar ekip ekmeme konusunda ikilem yaşadığı bir ortamda geleceğe umutla bakamayız” dedi.

Talha Üzer: “Pancar Fiyatlarında Çiftçiyi Memnun Edecek Bir Rakam Bekliyoruz”

Kampanya açılış töreninde konuşma yapan Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Talha Üzer, “özel sektör tarafından üreticilere sağlanan imkanların daha fazlasının üreticilerimize sağlanması gerekiyor. Bu yüzden, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen pancar alım fiyatlarının 1.500 liradan az olmamasını bekliyoruz” dedi. Şeker Pancarının stratejik bir ürün olduğuna da değinen Talha Üzer, “Ereğli Şeker Fabrikamız, kapasitesinin yüzde elli fazlası ile çalışan bir fabrika. Biz, fabrikamızın üretim kapasitesinin artırılmasını da talep ediyoruz” dedi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ise, üreten insanın mübarek insan olduğunu belirttiği konuşmasında, “Üreten insan, varlığını bir fazla anlamlandıran insan demektir. Devletin ve milletin var olması, üretme bağlıdır. Türkiye’de sanayileşme, şeker sanayisi ile başladı. Türk-Şeker’in, üretim ve sanayileşme alanındaki çalışmalarını da takdirle karşılıyoruz. Türk-Şeker ve Türk-Şeker’e bağlı Ereğli Şeker Fabrikası da, bölgemizde üretim noktasında çok ciddi ekonomik katkılar sağlayan kuruluşlarımızdır. Bu kuruluşlarımızın ayakta kalabilmesi için daha çok çalışmalı, daha fazla üretmeliyiz” dedi.

Türk-Şeker Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer ise konuşmasında, tarım sektörünün, dünya ekonomisinin ana sektörü olduğunu kaydetti ve “hem gelir kaynağı, hem de gıda ihtiyaçlarının karşılanması bakımından tarım sektörü, diğer sektörlere göre daha fazla desteklenmesi gereken milli bir meseledir” dedi.

Konuşmaların ardından, ilk pancar getiren çiftçilere katılımcı protokol tarafından hediyeleri takdim edildi ve pancar kantarının açılış kurdelesi kesildi.

Anahtar Kelimeler: şekerereğlialım

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant