Seydişehir Bağra Karpuzu Yurtdışına Pazarlanıyor

Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kumluca MahallesiSuğla ovasında bağra karpuzu hasadında 20 bin tonun üzerinderekolte hedefleniyor.

30.08.2022 23:12, 3 ay önce eklendi.
Seydişehir Bağra Karpuzu Yurtdışına Pazarlanıyor

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tarlada hasat yapan üreticilerle birlikte yurt içi ve dışına ihraç edilen karpuzların kamyona yüklenmesine yardım etti.

Başkan Tutal, bölgede üretilen karpuzun yaklaşık yüzde 50'sinin dış pazarda alıcı bulduğunu kaydetti.

Seydişehir’de yetiştirilen ve Bağra Karpuzu olarak stantlarda yer alan karpuzun, yurtiçinin yanı sıra Hollanda, Danimarka, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya ve Rusya ’ya ihraç edildiği belirtildi.

Başkan Tutal, “7 Bin hektarlık alanda ekimi yapılan Bağra Karpuzu kendine özgü aroması ile iç pazar ve dış pazarda oldukça yoğun talep görüyor.

Tüketicilerimizin doğal yollarla yetiştirdiği lezzetli Bağra Karpuzunun yaklaşık 30 yıldır bölgemizde üretimi artarak devam ediyor. Suğla arazisinde üretimi yapılan Bağra karpuzunda bu yıl ki rekoltesi 20 bin tonu geçmiştir. Karpuz üreticimizin ürünlerinin daha iyi bir şekilde pazarlayabilmesi ve daha fazla katma değer sağlaması amacıyla ihalesine hazırlandığımız soğuk hava deposu ve meyve-sebze kurutma tesisi çalışmamız da devam ediyor. Önümüzdeki yıl Kumluca köyünde bulunan karpuz kantarının çevresi alt yapı ve üst yapı çalışmaları belediyemiz tarafından yapılarak daha modern ve kullanışlı hale getirilecek çiftçilerimizin ve tüccarlarımızın daha rahat bir ortamda alış veriş yapmaları sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: karpuzkonyaseydişehir

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant