Başkan Altay: Malazgirt Şanlı Fetihlerin Kapısıdır

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bin yıla yakın süredir Anadolu’da hüküm süren adalet, barış ve hoşgörü

25.08.2022 14:28, 3 ay önce eklendi.
Başkan Altay: Malazgirt Şanlı Fetihlerin Kapısıdır

anlayışını tesis eden büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve tüm şehitleri rahmetle anarak; şanlı fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünü tebrik etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle: “26 Ağustos 1071 günü, şanlı Türk orduları Malazgirt Ovası’nda eşine az rastlanır bir destan yazdılar.

Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan komutasındaki kahramanlarımız, o gün Malazgirt’in engin düzlüklerinde yalnızca bir muharebe kazanmakla kalmayıp; Türk milletinin yüzlerce yıllık hürriyet sevdasını tarihin en büyük zaferlerinden biriyle taçlandırdılar.

Sultan Alparslan’ın ‘Şehit olursam üzerimdeki bu beyaz elbisem kefenim olsun, zaferi kazanırsak istikbâl bizimdir’ sözleriyle yüreklerindeki iman gücünü perçinlendiği binlerce yiğit, sayıca onlarca kat üstün olan Bizans ordularını tarumar ederek, Anadolu’da asırlar boyu sürecek fetihlerin kapılarını açtı.

Anadolu Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne ilham kaynağı olan ve her zorlu durumda bizlere rehberlik eden asil ruh, bundan 951 yıl önce Malazgirt Zaferi’yle hayat bulmuştur. Fatih Sultan Mehmet’e gemileri karadan yürüten, Kanuni Sultan Süleyman’a Avrupa’nın kalbinde fetihler yaptıran, Çanakkale’yi cihanın en güçlü devletlerine geçilmez kılan, Kurtuluş Savaşı’nda ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ şuurunu yüreklere kazıyan ve 15 Temmuz’da millet düşmanlarına Türkiye’yi dar eden azim ve kararlılık, Malazgirt’te yeşeren asil ruhun eseridir.

Bugün Türk milletinin her bir ferdi bu ruhu yüreğinde taşımakta ve ülkemiz bu inanç sayesinde yarınlara emin adımlarla ilerlemektedir.

Bin yıla yakın bir süredir Anadolu’da hüküm süren adalet, barış ve hoşgörü anlayışını tesis eden büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor; şanlı fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferimizin 951. yıl dönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

Anahtar Kelimeler: zafermalazgirtkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant