Seydişehir’de Lavanta Hasadına Ve Yağ Üretimine Başlandı

Konya’nın Seydişehir ilçesi Taraşçı Mahallesi kırsal alanına 8 yıl önce kurduğu lavanta bahçesinin bu yılki hasadına başlandı.

17.08.2022 19:27, 2 ay önce eklendi.
Seydişehir’de Lavanta Hasadına Ve Yağ Üretimine Başlandı

Lavanta ve üreticisi Kadir Şen (60) 5 dönüm arazi üzerinde lavanta ağırlıklı tıbbi aromatik bitki ürettiğini 18 bin lavanta kökünden yağ ve suyunu almaya devam ettiklerini söyledi.

3 dönüm arazi daha alarak ekim alanını 8 dönüme genişlettiğini kaydeden üretici Kadir Şen, Ben buraya geldiğimde burası kıraç ve hiçbir tarımsal ürünün yetişmediği atıl bir araziydi. Arıcılık yapıyordum. Araştırmaya başladım. Daha sonra her toprakta lavantanın her türlü bitkinin yetişebildiğini öğrendim. Hem bölgeye farklılık katmayı amaçladım hem de katma değeri fazla olan ürünlerin yetişmesini hedefledim. Lavanta üretiminde yağ, sukozmetik ve sağlık ürünlerinin yanı sıra yaptığımsosyal alanlar ile bölgedeeko turizmiyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Alternatif tarım ürünlerinin yaygınlaşması için bilimsel yöntemlerle çiftçilerimize tarımın gelişiminedestek oluyorum.’’ dedi.

Elde edilen ürünleri şişeleyip ambalajlayıp satış sunduğunu anlatan Şen, ‘’ Aromatik bitkilere de yöneldim alternatif tarım ürünlerinin geliştirilmesini sağlıyorum. Lavantanın yüzde 10 firesi var ama kekiğin yok çok verimli. Diğer yandan Seydişehir’in turizmden ve tarımdan ekonomiye gelir sağlıyor. Bütün topraklarımızı bilimsel şekilde değerlendirerek halkımızın bundan daha fazla faydalanmasını sağlayacağız” diye konuştu.

"SEYDİŞEHİR’DE TEK LAVANTA BAHÇESİYİZ"

Bahçenin doğal stüdyo alanı olduğunu kaydeden Şen, " Hasadı yaptıktan hemen sonra çiçeklerimiz aldığım distilasyona makinesiyle yağını çıkarıyorum.  Sezonumuz sadece 1 ay. Bu süreci de değerlendirmek için, güzel fotoğraflar çekilebilmesi için ufak tefek dekorlarımız oldu. Düğün çekimleri oluyor bazen. İlgi görüyor. Bizi hiç tanımayan, bilmeyen insanlar bile yol kenarından geçerken ilgiyle içeriye girip gezmek istiyorlar. Çünkü bölgede ve Seydişehir’de tek lavanta bahçesiyiz.

“TEK AMACIM İNSANLARA ÖRNEK OLMAK”

Şen, "Bütün çiftçilerimiz veya bu işle uğraşacak insanlarımız hayallerinin peşinden gitmesinler. Araştırarak inceleyerek gerçek üretimyapmaya gayret etsinler.  Eğer insanlarımız için bir şey katabildiysem ne mutlu bana. Daha fazlasını istemiyorum. Tek amacım örnek olmak. İsteyince olduğunu gösterebilmek. Onun dışında da bir amacım yok zaten. Ben arıcılık yapıyordum. Lavantayı üretimini de kattım her ikisini de götürürken aromatik bitki üretmeye yöneldim. Turizme de katkı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant