IRCICA Genel Direktörü Kılıç, Selçuk’ta

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü, Büyükelçi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç,

11.08.2022 20:15, 2 ay önce eklendi.
IRCICA Genel Direktörü Kılıç, Selçuk’ta

Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesince düzenlenen “mesleki söyleşi”de öğretim elemanlarıyla bir araya geldi.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Altıntaş, Selçuk Üniversitesi Müze Binasındaki söyleşinin açılışında, programdaönemli istifade sağlanacağına inandığını belirterek Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın çalışma hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi.

IRCICA Genel Direktörü, Büyükelçi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görevini sürdürdüğünü söyledi. 2008-2018 yılları arasında İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliğinde görev yaptığını, sonrasında Endonezya nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atandığını ifade eden Kılıç, 2021 yılından itibaren IRCICA Genel Direktörlüğü görevini yürütmekte olduğunu belirtti.

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin İslam İşbirliği Teşkilatına ait alt kurum ve kültür merkezi olduğunu aktaran Kılıç, “Medrese, tekke erbabında da sokaktaki insanda,şairde de hedef, gaye olmalı. Gaye; önemli bir unsur, mefhum. Biz modernler, bunu unuttuk; uzaklaştık. İnsan olarak yeryüzüne ne yapmaya geldik, niçin geldik? Ya da nereden geldik ve nereye doğru gidiyoruz? Kaçınılmaz bir gerçeklik; ölüm gerçeği. Doğduk, yaşımız ilerliyor. Bir müddet sonra emanetleri teslim ediyoruz. Bence bunlar hayatın ve felsefenin en temel sorguları. Bu sorularla hayatın anlamı oluşmaya başlıyor.Hayat, bu manayı arayış mektebi haline getiriyor.” diye konuştu.

Geleneği elden ele devam eden bir zincir olarak tasvir eden Kılıç, “Bir müessesenin bile geleneği varsa bizim de düşünce geleneklerimiz var. Gelenek, tarihsel manada geriye dönüşüm değildir. Gelenek, bir dinamiktir. Hz. Mevlana’ya izafi edilen konuda ‘Pergelimizin iğneli, sabit ayağı var. Sabit ayağımızı kendi geleneğimize bağlarız. Diğer ayağıyla da yetmiş iki milleti gezeriz.’ diye ifade ediliyor. İki ayak da sabit olursa biz ona fanatizm diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant