Kasık Ağrısına Yol Açan 14 Soruna Dikkat!

Toplumda kasık ağrısı olarak tanımlanan pelvik ağrı, karın alt bölgesi yani pelvik bölgesinin ağrısı olarak biliniyor.

11.08.2022 20:11, 2 ay önce eklendi.
Kasık Ağrısına Yol Açan 14 Soruna Dikkat!

Kadınlar arasında yaygın olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri olan kasık ağrısı, pek çok farklı nedene bağlı görülebiliyor. Genellikle gebelik kaynaklı olduğu düşünülen bu ağrı, farklı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Burhan Özel, kasık ağrısı ve merak edilenleri hakkında yanıt verdi.

Kronikleşen kasık ağrısı depresyona neden olabilir

Kadınlarda üreme organlarının bu bölgede geniş yer kaplaması ve hastalıkların yanı sıra adet döngüsü boyunca vücutta gerilme olayları nedeniyle olağan ağrılar oluşması söz konusudur. Genellikle genç kadınlarda 18-25 yaş aralığında daha sık rastlanılan kasık ağrısı yaş fark etmeksizin yaşamın her döneminde de semptom olarak karşımıza çıkabilmektedir. Regl döneminde kasık ağrılarının daha şiddetli ve sık hissedildiği bilinmektedir. Kronik hale gelen kasık ağrıları sosyal yaşamı olumsuz etkileyerek depresyon, anksiyete bozukluğuna kadar yol açabilmektedir. Kasık ağrısına neden olabilecek bazı sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir;

Endometrial polip,

Aşırı aktif mesane,

İdrar yolu taşı ve kum,

Kabızlık

Dış gebelik, düşük

Bel fıtığı,

Düşük yapmak

Stres ve depresyon

Spiral kullanımı çok nadirde olsa spiral takıldıktan sonra ilk aylarda kasık ağrısına neden olabilir.

Endometriozis; bir diğer ismiyle çikolata kisti rahim dışında büyüyen bir dokunun var oluşu nedeniyle kısırlık, ağrılı cinsel ilişki ve şiddetli kasık ağrısı şeklinde belirti gösterebilir.

Adenomyozis; Rahmin iç yüzeyini örten ve regl kanaması ile atılan rahim iç tabakası ya da zarının rahmin kas tabakası içinde yer alması  adenomyozis diye adlandırılır. Bu durum ani ve sert saplanan kramp tarzı kasık ağrısına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları; (sistit ve üretrit), bakteriler vücuda üretra yani idrarın vücuttan çıktığı tüp yoluyla girdiğinde idrar yolunu enfekte edince ortaya çıkar.

Fıtık; hızlı yön değişikliği içeren aktiviteler oynarken ortaya çıkar. Kasık ağrısı genellikle spor yaparken veya egzersiz yaparken şiddetlidir, ancak dinlenirken kişi daha iyidir.

Apandisit; Bazı durumlarda enfeksiyon veya iltihaplanabilen apandisit, ağrısı tipik olarak midenin alt kısmının sağ tarafında kasık yakınında bulunur. Ağrı ilk olarak gelip gidebilir.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant