Alcan: Kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Tinemyis Alcan yaptığı basın açıklamayla, Kadına Yönelik Şiddetin

01.08.2022 09:44, 2 ay önce eklendi.
Alcan: Kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz

Önlenmesi Kanunu’ndaki  kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

CHP Konya  İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Tinemyis Alcan'ın il binasında yaptığı basın açıklamasına CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, il yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları yönetim kurulu üyeleriyle merkez ilçe kadın kolları başkanları katıldı.

Basın açıklamasında Kadına yönelik şiddetin karşısında olduklarını ve kazanılmış halklardan da asla vazgeçmeyeceklerini belirten CHP Konya  İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Tinemyis Alcan, "Tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldı. Bilindiği gibi; Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğe girdi. Bugün sözleşmenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele veriyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını durdurma talebiyle açtığımız dava ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunun ispatlanmasını istedik. Partimizin yanı sıra 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşu iptal davası açtı. Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde, haftalık grup toplantılarımızda ve ilgili komisyonlarda İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi defalarca dile getirdik. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi bünyesinde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan çalışmalar yürüttük. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir! Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Biz kadınlar olarak çoğuz

Tinemyis Alcan Kadınlar olarak çoğuz diyerek te "Kadınların katledişlerine ve şiddetine karşı mücadelemiz devam edecektir. Kadınlar olarak Biz Çoğuz ve şiarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz kadınlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz! Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Az kaldı. İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir" diye konuşutu. 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant