Etyemez, AK Parti, Milletimizin Taleplerini Karşılayan Partidir

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda

03.07.2022 12:58, 2 ay önce eklendi.
Etyemez, AK Parti, Milletimizin Taleplerini Karşılayan Partidir

ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Milletvekili Halil Etyemez, “Yasalaştırdığımız kanun teklifi, emekli aylıklarından memurların ek göstergesine, öğrenci affından, elektrikli araçlarda ÖTV indirimine birçok alanda milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir. AK Parti, milletimizin ihtiyaçlarını gideren ve taleplerini karşılayan partidir. Yasanın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, kabul edilen kanun ilgili açıklamalarda bulundu. Milletvekili Halil Etyemez, yasalaştırılan kanun ile yapılan düzenlemelerin milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendirdiğini söyledi. AK Parti’nin milletin ihtiyaçlarını gideren ve taleplerini karşılayan parti olduğunu belirten Halil Etyemez, toplumun tüm kesimlerinin hayat standartlarını yükseltmek için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

MEMURLARIN HEM AYLIKLARI HEMDE EMEKLİ İKRAMİYELERİ ARTTI

TBMM’den geçen kanunun ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Halil Etyemez, yasadan 5 milyon 300 bin memur ve memur emeklisinin yararlanacağına dikkat çekti. Halil Etyemez, “Devlet Memurları Kanuna tabi kamu görevlilerinin ek gösterge rakamları, hiyerarşi, hizmet sınıfları, öğrenim durumu ve dereceler dikkate alınarak yeniden belirlendi. Tüm memurların ek göstergelerine 600 puan eklenecek. Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergeleri ise 3600’e çıkartılacak. Bu şekilde memurların hem aylıkları hem de emekli ikramiyeleri artmış olacak. 3600 ek göstergenin altında emekli aylığı bağlanan polis, bekçi, subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara ilave 1200 lira ödeme yapılacak. Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya yükseltilecek.” dedi.

ÜNİVERSİTEYE DÖNÜŞ YOLU AÇILDI

Yasayla öğrenci affının getirildiğini kaydeden Etyemez, “Üniversite öğrenimi yarım kalan yüz binlerce öğrencimize üniversiteye dönüş yolunu açtık. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken ilişiği kesilenler ile bu yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptıramamış öğrencilere geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın yükseköğrenimlerine devam etme hakkı tanıdık. Tabi ki terör suçundan hüküm giyenlerle, terör örgütleri ile iltisaklı olanlar af dışında bırakıldı.” diye konuştu.

BİRÇOK DÜZENLEME YAPILDI

Yasanın getirdiği düzenlemelerden bazılarını sıralayan Etyemez, “Motor gücü 160 kilovattan az, ÖTV matrahı 700 bin lirayı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10’a düşürüldü. KOBİ’lerin krediye erişim imkanları artırıldı. Sistem kapsamında yeni kefalet imkanlarının sağlanmasını teminen kredi garanti kurumlarına aktarılacak kaynak tutarı 50 milyardan 100 milyar liraya çıkarıldı. 1 Temmuz 2022’ye kadar yapı ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup kullanma izni verilmeyen veya alınmayan yapılara geçici olarak elektrik veya su aboneliğinin yapılabilmesi imkanı verildi.Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara 31 Mart 2023'e kadar bildirilebilecek.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu