Palaz, 67 Yıldır Sepet Örüyor

Seydişehir’de yaşayan 4 çocuk annesi 71 yaşındaki Nazlı Palaz, 67 yıldır

21.06.2022 23:59, 4 ay önce eklendi.
Palaz, 67 Yıldır Sepet Örüyor

söğüt ağaçları sürgün dallarından sepet örerek ailesinin geçimini sağlıyor.

Değirmenci Mahallesi’ndeki evinden sabahın erken saatlerinde yol kenarlarında dere ve ırmaklarda yetişen söğüt ve sorkun dallarını toplayıp ördüğü sepetleri satıyor.

Sepet ustası Palaz, yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri söğüt ağacının sürgünlerinden sepet yaptığını ve sepetçilik geleneğini sürdürdüğünü söyledi.

67 yıldır sepet örüyor;

Palaz, sepetçiliği anne ve babasından çocuk yaşlarda öğrendiğini ve geçimini bu işle sağladığını dile getirerek, “Ben bu mesleği babamdan öğrendim ve 67 yıldır yapıyorum. Hemen her gün evimde sepet yapıyorum.” diye konuştu.

Geçimini tamamen bu işle sağladığını anlatan Palaz, şöyle devam etti: “Ben hep bu işi yaptım, bu işten kazandığımla evlendim. 4 çocuğumuz oldu. Onları bu işten kazandığım parayla besledim, büyüttüm. Sepet yaparak, elimizin zanaatıyla. Çocuklarımızı evlendirdik, eşim 3 yıl önce vefat etti. Yalnız yaşıyorum kendimçalışıp, kendim kazanıyorum. Herhangi bir gelirim, maaşım yok. Elimin emeğiyle çalışıp rızkımı kazanıyorum. Yıllardır bu işi yapıyorum ve Allah’a şükür ele muhtaç olmuyorum. Bizim mesleğimiz bu. Bunu gücüm yettiğince devam ettireceğim.”

Söğütler dere ve ırmak kenarlarında yetişiyor;

Palaz, “Getirdiğim söğüt ve sorkun sürgün çubuklarından sepet örüp rızkımızı çıkarmaya çalışıyorum. Evimde sepet örüyorum. Buradan geçenler evime gelenler bu sepetlerimden satın alıyorlar. Bizden daha önceleri sepet alan bazı müşterilerimiz, zaman zaman sipariş veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: sepetKonyaseydşehirnine

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant