CHP Heyetinden Konya Çıkartması

Konya'da çeşitli ziyaretlerde bulunan CHP heyetinden, Parti Meclisi Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,

16.06.2022 10:51, 2 ay önce eklendi.
CHP Heyetinden Konya Çıkartması

Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver,İl Başkanı Barış Bektaş "Konya Ovası'nın Tarımsal Sulama Sorunu" hakkında basın toplantısı düzenlediler.

Toplantıda konuşan CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ; "Heyetimiz Genel Başkanımızın yaptığı ziyaret sonrası oluşturuldu. Heyetin oluşturulma amacı,Konyalı yurttaşlar ımız ve çiftçilerimizden alınan veryansınlar ile oldu. Heyet kurulması sonrasında DSİ,KOP ve Valilik ile görüşme sağladık. Çalışmalar sonucunda kapsamlı hazırlanan raporumuzu sunacağız. Amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil. Konya ovasının gelişimi için, tarımsal üretimin gelişimi için, tarımın etken olması adına çaba harcayacağız. Kamuoyunda 'Mavi Tünel' olarak bilinen projeye

KOP 2000'lerde başladı. 2022'de halen bitmedi. Her seçimde; 'Bitiriyoruz, Konya Ovası suya kavuşacak' denildi ama yapılmadı. Hükümet bununla ilgilenmeliydi.

Bu proje beklemedeydi, CHP bunu gündeme getirmese üzeri kapatılacaktı. Şimdi bununla ilgilenmeye başladılar. Hükümetler iş bitirmek zorunda AKP ancak konuşuyor. Sonuç yok. Laf çok, icraat yok. Yıllarca Konya AKP'ye oy verdi karşılığını alamadılar.

AKP hükümeti Konya'yı görmüyor. Konya Ovası değerlendirilse, buğday, ayçiçek ve diğer tahıl ürünleri üretilse tüm açlık yok olacak. Siz önce Konya Ovası'nı tahılda en büyük üretim yeri haline getirin. Venezuela, Sudan, Nijerya'nın çiftçisi ile uğraşacağına Konya'ya gözünüsü açın. İşte AKP'nin rant anlayışı budur"dedi.

Kapsamlı bir raporla hazırlayarak meclise sunacaklarını dile getiren Öztunç; "Önerilerimiz nedir?Hemen bu önerileri söyleyeyim. Mavi Tünel projesi bir an önce bitirilmelidir. Bu harcanan paralar boşa gitmemelidir. Konya Ovası sulanması için alternatif projeler üretilmelidir. Konya'da obruk sorunu var. Şuan bin üzerinde obruk var. Bu obruk neden oluşuyor. Bunun sebebi araştırılmalıdır. Yeraltı sularına ilişkin bir devlet politikası üretilmelidir. Damla sulamada devlet teşvik vermelidir. Önümüzdeki hafta kapsamlı bir rapor hazırlayacağız ve bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getireceğiz. Ve biz iktidara geldiğimizde Konya'ya su ve tarım konusunda ilerleme kat ettireceğiz.Biz Konya'yı seviyoruz. Genel Başkanımızın Konyalılara selamını da iletiyoruz" diye konuştu.

TAHIL İTHALATI KABUL EDİLEMEZ

Ziraat mühendisi Okan Gaytancıoğlu; "CHP nitelikli ve tutarlı bir tarım politikası var. Çiftçinin borç yükünden kurtarmamız gerekiyor. Çiftçiye destek vererek onların üretimini kolaylaştırmalıyız.

İthalat ile bu çarkı çeviremeyiz. Tahıl ürünlerini ithal etmemiz kabul edilebilir bir durum değildir"dedi.

Anahtar Kelimeler: chpkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu