Hasan Ekici: Konya’da Yarım Kalan Tüm Yatırımların Takipçisiyiz’ Dedi.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde

15.06.2022 19:03, 2 ay önce eklendi.
 Hasan Ekici: Konya’da Yarım Kalan Tüm Yatırımların Takipçisiyiz’ Dedi.

başlatılan ve yarım kalan yatırımları gündeme getirmeye devam ediyor.

İl Yönetim Kurulu toplantısını bu hafta Torosların zirvesinde, 1.900 rakımda bulunan Hadim Mernek yaylasında İl Başkan Yardımcısı Mehmet Özdemir’in ev sahipliğinde gerçekleştiren Konya İl Yönetim Kurulu Üyeleri, toplantı sonrası Hasan Ekici Başkanlığında bölgede incelemelerde bulundu.

Beraberindeki heyetle birlikte Aladağ bölgesinde, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde Yukarı Göksu  havzası projesi kapsamında başlatılan ve 2020 yılında bitirilmesi planlanan ama yarım kalan Aladağ bölgesi kapalı devre sulama projesi alanında incelemelerde bulunan İl Başkanı Hasan Ekici, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve Hadim İlçe Başkanı Metin Kılıçarslan ile birlikte bir açıklama yaptı.

KONYA’DA YARIM KALAN TÜM YATIRIMLARIN TAKİPÇİSİYİZ

İl Başkanı Hasan Ekici yaptığı açıklamada: “ Şu anda Hadim ilçemiz, Aladağ mevkiindeyiz. Buradaki köylülerimiz, çiftçilerimiz genellikle geçimlerini ya bağcılıkla ya da kiraz yetiştiriciliğiyle yapılıyor.

Karşıda gördüğünüz vadinin her iki yanındaki yamaçlarda üzümcülük yani bağcılık yapan çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını ortasından geçen ırmaktan elektrikle ve motorlarla karşıya su basılarak bağlarını ve bahçelerini suluyorlar.

 Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu döneminde, 2015 yılında Bağbaşı Barajı'ndan alınacak suyla bu vadinin hem sağ taraftaki yamaçlar hem de sol taraftaki yamaçların tamamının sulanması projesi başlamıştı. Şu anda 2022 yılındayız ve aradan geçen 7 yıla rağmen hala bu proje tamamlanamamış durumda. Sadece şu anda ana hatların yaklaşık yüzde ellilik kısmının tamamlandığını biliyoruz, ana hat bile tamamlanmamış durumda. Bu ana hattan her iki yamaca, her iki yamaçtaki bahçelere kanallarla dağıtımı konusunda herhangi bir ilerleme yok.

Biz hep ifade ediyoruz. Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu döneminde başlanıldığı halde bitirilemeyen, tamamlanamayan tüm yatırımların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Buradan bölge milletvekillerine ve özellikle Hadim Aladağ bölgesinde kendi mahallesi (Köyü) de bulunan Sayın Ahmet Sorgun nezdinde diğer milletvekillerine soruyoruz, Bağbaşı barajından bu bölgenin ihtiyacı olan su kanalları 2022 yılı olmasına rağmen hala neden tamamlanamadı? Bu projenin akıbeti belli değil, ne zaman tamamlanacağına yönelik yetkililerden de herhangi bir tarih duymadık. Buradan soruyoruz: Hadim bölgesi, Aladağ bölgesi çiftçilerinin suçu ne? Ak Parti’ye Çok yüksek oranda oy desteği vermek mi? Diyoruz ve yetkilileri, milletvekillerini tekrar bu projeye sahip çıkmaya, bu projenin neden durdurulduğu noktasında akıbetini sorgulamaya davet ediyoruz.

Şu anda genel seçimlere bir yılımız kaldı. Iktidara sesleniyorum. Bir yıl içerisinde bu projeyi tamamlayacaksanız tamamlayın. Tamamlayamayacaksanız bir yıl sonra o emaneti sizden alacağız. Ve bu bölgenin ihtiyacını, bu bölgenin projelerini tamamlamak Gelecek Partisi'ne nasip olacak. Sayın Ahmet Davutoğlu'na tamamlamak nasip olacak.” Dedi

 

HADİM İLÇE BAŞKANLIĞI OLARAK BU PROJENİN TAKİPÇİSİYİZ

Hadim İlçe Başkanı Metin Kılıçarslan da: “Şu anda insanlarımız gerek elektrik maliyeti yüzünden gerek diğer ana donanım hatlar yüzünden sıkıntı çekiyor. Bu proje hayata geçerse insanlarımız elektrik maliyetinden, diğer maliyetlerden kurtaracaklar ama hala proje olduğu yerde duruyor.

Biz buradan Sayın, bölge milletvekilimiz Ahmet Sorgun ve Bozkırlı olan Ziya Altunyaldız milletvekilimizden sormak istiyoruz. Bu projeler niye bekliyor? Devlette yatırım mı durdu? Yoksa şirketler mi iflas etti? İnsanlarımız bekliyor. Gelecek Partisi Hadim İlçe Başkanlığı olarak biz bu projenin de takipçisiyiz.” Dedi.

MEYVE AĞAÇLARIMIZ KURUYOR

Bölge sakinlerinden Seyit Özdemir de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “ Bizler Hadim Aşağı Eşenler Çeştaş sakinleriyiz ve Kooperatif üyeleri olarak suyun tonunu 4,5 liradan sulamaktayız

Kendi kuyumuzdan da elektrik fiyatlarının bu kadar yükselmesi nedeniyle ağaçlarımızı sulayamıyoruz, bu da kurumaya neden olmaktadır. Bu projenin bir an evvel yapılıp bu halka sunulması gerekmektedir. Motorla sulayanlar için benzin ve mazotun bu kadar artması, elektrik ile sulayanlar için de fiyatlara gelen yüksek zamlardan dolayı maliyet giderleri en yüksek düzeye çıktı ve bazı çiftçilerimiz ağaçlarını sulayamadığı için kurumaya terk etti. Yani çiftçinin ağaçlarını veya arazisini sulayamadığı için de kurumaya terk etti. Çiftçi şu anda bitmek üzere. Elektrik fiyatlarının da yüksek olması nedeni ile ceviz ve meyve ağaçlarımıza bir kere su verebildik ve uçlarından kurumaya başladı.

10 Kilometre yukarımızda kocaman baraj var ama bize faydası yok, bir an önce sulama sisteminin bitirilip bölge çiftçilerine suyun verilmesini istiyoruz yoksa yıllarca emek çekerek büyüttüğümüz ağaçlarımız kuruyacak” Dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu