Konya'da Anılar

sra Bora'nın "Anılar" isimli Tezhip Sergisi, 10-19 Haziran tarihleri arasında, Konya'da

10.06.2022 11:14, 6 ay önce eklendi.
 Konya'da  Anılar

E Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

10 Haziran'da gerçekleştirdiği basın toplantısında Tezhip sanatı ve "Anılar" ile ilgili

bilgilendirmelerde bulunan Esra Bora şu açıklamalarda bulundu;

"Tezhip, el yazmalarının altınla bezendiği bir "Osmanlı Saray Sanatı"dır. Arapça altınlamak anlamına gelir. Her ne kadar altın sözcüğünden gelse de Tezhip sanatında altının yanı sıra boyalar da kullanılır. El yazması Kuran-ı Kerim'i, levhaları bezeme amacıyla ortaya çıkan sanatı icra eden kadınlara "müzehhibe"; erkeklere "müzehhip" denir. Tezhip'in kökeni Uygurlar'a dayanır, oradan Anadolu Beylikleri, Selçuklu ve Osmanlılar'a gelir. Fatih Sultan Mehmet döneminde diğer sanatlar gibi yükselişe geçmiş, ilk nakkaşhane kurulmuştur. Bu dönemde "Baba Nakkaş" muhteşem eserler vermiştir. Son derece kuralcı olan bu sanata aslında "ruhani hendese" demek çok isabetlidir. Sanatın okulu, kuralları olsa da teorik bilgi asla yeterli değildir sanatçı için. Ölçüyü kaçırmadan kuralları esnetmek, tavır koyarak kendini ifade etmektir bence sanat. Hele bir de beğeni alırsa değeri artar."

10-19 Haziran tarihleri arasında sergileyeceği eserler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Bora, sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

"Sergimde klasik tezhip örneklerini, stilize çalışmalarımı ve tezhip sanatının başyapıtı Hilye-i Şerif'ten iki örnek bulabilirsiniz. Konya sonsuz tarihi, coğrafyası ve mozaiğiyle beni hep etkiledi. Burada sizlerle buluşmak, beni çok mutlu edecek. Sanat umudu yeşertir, hayata anlam katar. Güzelliklerin çoğalması dileğiyle."

Anahtar Kelimeler: Esra Borasanat

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant