Bektaş; Deniz Gezmiş ve yoldaşlarını anma programımızı yapılan saldırıyı kınıyoruz

Türkiye’deki devrimci hareketin önemli isimleri arasında yer alan üç fidanın idam edilişlerinin

07.05.2022 13:09, 2 ay önce eklendi.
Bektaş; Deniz Gezmiş ve yoldaşlarını anma programımızı yapılan saldırıyı kınıyoruz

50. yıl dönümünde, CHP Konya İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen anma programına elinde bıçakla bir şahıs saldırı da bulundu. Saldırı üzerine bir açıklama yapan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, saldırıda bulunan şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Zafer Meydanı’nda CHP Konya İl Gençlik Kolları tarafından devrimci hareketin önemli isimlerinden üç fidan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ınfotoğraflarının yer aldığı standa karanfiller bırakıldı. Anma etkinlikleri sırasında kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından bıçaklı saldırı girişiminde bulunuldu. Deniz Gezmiş’in fotoğrafını elindeki bıçakla parçalayan şahıs, daha sonraCHP’lilere yönelik tehditler savurdu. Olay yerinde hazır bulunan polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen bıçaklı saldırgan gözaltına alındı.

 Şahıs hakkında şikâyetçi olduk

 CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek,

“6 Mayıs’ta 3 fidanın cunta tarafından yargı adı altında acımasızca bir takım ayarlanmış hâkimler vasıtasıyla katledilişinin 50. Yılında partimiz gençlik kolları tarafından bir anma gerçekleşti. Teşkilatımızın önünde bir stant kurarak gerçekleştirdiğimiz anmada Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un fotoğrafları da yer aldı. Bir anıt şeklinde yer alan fotoğrafların önüne karanfil bırakıldı. Medeni şekilde hiç kimseye hakaret etmeden hatta günlük siyasi tartışmalara dahi bir açıklama yapılmadan bir anma gerçekleştirdik. Toplumumuz, onları yönetenler tarafından o kadar gerilmiştir ki kaynağını veyahut kimin yönlendirdiğini bilmediğimiz genç birisi stanttaki Deniz Gezmiş fotoğrafını bıçakla parçaladı. Daha sonra elindeki bıçakla bize ve oradaki arkadaşlarımıza da yönelik ‘bu kutlamayı nasıl yapabilirsiniz? Deniz Gezmiş teröristtir’ tarzında söylemlerle bağırıp çağırarak üzerimize gelmiştir. Şahıs herhangi bir arkadaşımıza zarar vermeden orada bulunan emniyet güçleri tarafından hızlı bir şekilde etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı. Emniyet güçlerimize bu duyarlı davranışından dolayı da teşekkür ediyoruz. Şahıs hakkında şikâyetçi olduk.”

Ayrıştırıcı dil ve üslubu kınıyoruz

İktidar tarafından muhalefetin sürekli terörist olarak ilan etmesinin yanlış olduğu kadar, bu tür olaylara da sebep olabileceğine dikkat çeken Barış Bektaş, “Partimizin önünde, 50 yıl önce cuntacılar tarafından idam edilen üç fidanın anmasını gerçekleştirdiğimiz esnada bıçaklı bir saldırganın, Deniz Gezmiş posterini parçalayarak “hepiniz teröristsiniz” şeklinde bağırarak partililerimize saldırmıştır. Emniyet güçlerinin zamanında müdahalesiyle kimse zarar görmeden şahıs gözaltına alınmış olup hukuki süreç tarafımızca takip edilmektedir. Ülkemizde yaşayan her yurttaşın can ve mal güvenliğini, seyahat ve ifade özgürlüğünü korumakla görevli İktidara mensup siyasilerin, muhalefet mensuplarını sürekli terörist ilan etmesi ve hakaretler yağdırması sonucu bu tarz olayların geliştiği muhakkak. O yüzden sadece saldırganı değil, onu motive eden ayrıştırıcı dil ve üslubu da kınıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: konya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu