Küçükdağ,Osmanlı Devleti Konya’da Yıkım Değil Yatırım Yapmıştır

Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen

07.02.2022 18:37, 7 ay önce eklendi.
Küçükdağ,Osmanlı Devleti  Konya’da Yıkım Değil Yatırım Yapmıştır

Konferansın bu ayki konuğu KTO Karatay Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yusuf Küçükdağoldu. Konya Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen programda Prof. Dr. Küçükdağ, katılımcılara “Sahib Ata Manzumesinin Osmanlı Döneminde Bakım ve Onarımları” konusunu anlattı.

Prof. Dr. Küçükdağ, Sahib Ata’nın çok iyi bir devlet adamı olduğunu ve Türkiye Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını bir müddet daha geciktirdiğini ifade etti.

Sahib Ata’nın inşa ettirdiği yapıların tarihte hangi süreçlerden geçtiğini açıklayan Küçükdağ, “Karamanoğulları Beyliği, Konya’yı almak için uğraşırken birçok yapıyı yakıp yıkmış. Daha sonra Konya’yı alınca da, yakıp yıktıklarından daha az yapıyı onarmış ya da yenisini ortaya koymuş. Osmanlı Devleti ise, Konya’da yıkım yapmamış tam tersine şehri imar etmiştir” diye konuştu.

Dönemin yapıları ile şehir kültürü arasındaki ilişki hakkında da konuşan Prof. Küçükdağ, “Selçuklular döneminde yörükler, köylüler şehre gelişigüzel giremezlerdi. Şehir kültürünü bilmedikleri için utanırlardı, ayıplanırız diye. O dönemde, tekke ve zaviyelerin kale kapılarında kurulmasının sebebi bundandır. Köylüler bir gün öncesinden şehre ulaşıyor ve kale kapısındaki tekke ve zaviyelerde kalıyorlar. Oranın şeyhi,yörükleri, köylüleri misafir ediyor. Akşam da, şehirde nasıl davranılması gerektiğini, neyi nasıl yapacaklarını anlatıyor. Bu çok önemli bir kültür, İslamiyet’in içinde bulunduğu, çok önemli bir Türk kültürü” ifadelerini kullandı.

Vakıflar Konya Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, NEÜ Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çaycı, akademisyen, öğrenci ve davetlilerin katıldığı program, Vakıflar Konya Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı’nın Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’aplaket takdimiyle sona erdi.

Anahtar Kelimeler: konya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu