10 Ayda 80 Ton Atığı Geri Kazandırdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından sıfır atık belgesi alan, Türkiye alüminyum sektörünün lider

07.10.2021 22:19, 1 yıl önce eklendi.
10 Ayda 80 Ton Atığı Geri Kazandırdı

şirketiSeydişehir Eti Alüminyum ilk 10 ayda 80ton atığı geri kazandırdı.

2,5 tondan fazla sera gazı salımı ve yaklaşık 20 bin litreyi aşkın petrol ürünü tüketimi önlenirken 300 metreküpten fazla su ve 90 bin kilovat saati aşkın enerji tasarrufu sağlandı.

Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, tüm dünyada artık sanayi üretiminin çevre ve ekolojiyle yan yana durduğunu ifade ederek “Türkiye’nin alüminyum sanayiinde öncü şirketi olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Bu bilinçle, bir yandan üretimimizi en verimli şekilde sürdürürken diğer yandan geri dönüşüm, geri kazanım ve atıkların bertarafı gibi konularda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Eti Alüminyum ’un kurumsal kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen sıfır atık yönetimiyle sürdürülebilirliği destekliyor, ekonomimize katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Şirketimizin bu çalışmaları, önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek” diye konuştu.

2,5 TONLUK SERA GAZI SALIMI ÖNLENDİ

Sıfır Atık Belgesi’ni almasından bu yana geçen 10 ayda Eti Alüminyum, yaklaşık 80 ton atığı geri dönüştürdü.Yapılan çalışmalarda 183 ağaca bedel 11 ton kâğıt, 20 bin litrelik petrol ve türevi ürüne eşdeğer 8 ton plastik geri kazanıldı. 3,3 ton metal, 3 ton da camın geri kazanılmasıyla yaklaşık 6,5 tonluk hammadde tüketimi önlendi. Toplamda 2,5 tondan fazla sera gazı salımının önüne geçilmiş oldu. Ayrıca geri kazanımlar sonucu 300 metreküpten fazla su, 90 bin kilovat saati aşkın elektrik ve yaklaşık 60 metreküpatık depolama alanı tasarrufu sağlandı. 4 ton bitkisel atık yağ geri kazanımıyla 3.850 litre biyodizel elde edildi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant