Seydişehir Suğla Ovasında Kapya Biberin Hasadı Başladı

Konya’nın Seydişehir ilçesi Suğla Ovası'nın verimli topraklarında üreticiler tarafından

20.09.2021 11:04, 1 ay önce eklendi.
Seydişehir Suğla Ovasında Kapya Biberin Hasadı Başladı

ekilen kapya kırmızı biber hasadına başlandı.

Hasadına başlanan, kendine özgü aroması ve kalitesiyle özellikle salça ve baharat yapımında kullanılan kapya biberderekolte çok yüksek fakat fiyatların düşüklüğünden üreticiler yakınıyor.

Sabahın ilk ışıklarında başlayan toplama işleminin ardından tırlara yüklenerek yurdun birçok yerindeki fabrikalara ve pazarlara gönderiliyor.

İlçeye 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kumluca (Bağra) Mahallesi’nde suğla ovasına ektikleri kırmızı kapya biber verimiyle yüz güldürürken kilogramı yaklaşık 2 liradan alıcı buluyor. Üreticiler ise fiyatların düşüklüğünden yakınıyor.

Kapya biberin etli oluşu sebebiyle özellikle salça, pul ve kurutmalık olarak kullanıldığını aktaran çiftçi Mevlüt Aslan, ortağıyla birlikte ilk defa kapya biber üretimi yaptığını söyledi.

30 dönüm arazide biber ürettiğini anlatan Aslan, "Bu yıl ürünümüzün kalitesi ve verimi güzel ancak fiyat güzel değil. Dönüm başına 5 ile 6 ton biber topluyoruz. Ürünlerimiz etli ve güzel. Fakat girdi maliyetlerinin karşılığında fiyatı çok düşük" diye konuştu.

Maliyetlerin arttığına işaret eden Aslan, ‘’Verimli bir hasat dönemine başladık.  Masraflarımız ağır. Ekimi, gübresi, çapası, işçi parası derken maliyetler yükseliyor. Fakat biber bu fiyatlarla giderse para kazanamayız. Daha da düşerse işimiz zor. Şu anda sezonun ikinci biberlerini toplamaya başladık. Piyasalarda biber 1,8 ila 2 lira arasında satılıyor” dedi.

TALEP ÇOK AMAÜRETİCİYİ MEMNUN EDECEK FİYAT DÜŞÜK
Fiyat sıkıntısı yaşadıklarını belirten Aslan, “Kapya biberimiz suğla ovasının verimli topraklarında çok güzel yetişiyor. Başta Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana illerine gidiyor. Salça, kırmız pul biber, közlemiş konserve olmak üzere sanayilerde boya maddesi olarak da kullanılıyor. İnşallah gelecek yıllarda üreticileri üzmeyecek fiyat satışımız olurda bizleri de memnun eder”

Anahtar Kelimeler: SuğlaEkimKonyailçeseydişhir

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat