Karaca: Ahilik geleneğini yılın bir haftasına sıkıştırmak yanlıştır

Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca, Ahi Evran- ı Veli´nin düşüncelerini ve Ahilik geleneğini yılın

15.09.2021 12:49, 1 ay önce eklendi.
Karaca: Ahilik geleneğini yılın bir haftasına sıkıştırmak yanlıştır

sadece bir haftasına sıkıştırmanın eksik olduğunu söyledi.

Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca, her yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan Esnaf Bayramı ve Ahilik Haftası etkinlikleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Ahiliğin temelini kardeşlik, dürüstlük, güven, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, şefkat ve cömertlik gibi ilkeler oluşturuyor.  Ahi Evran-ı Veli´nin düşüncelerini ve Ahilik geleneğini yaşatmak, Türk toplumunun borcudur. Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan Ahilik geleneğini yılın sadece bir haftasına sıkıştırmanın eksik olacağı kanaatindeyiz. Müslüman Türk halkına özgü bu geleneğin daha sağlam temeller üzerine oturtulması için işe eğitimden başlamalıyız. Eğitimin her alanında çocuklarımıza Ahiliğin sadece bir teşkilat olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu, kardeşlik ve manevi değerlerimizi pekiştirmemiz için büyük bir fırsat olduğunu öğretmeliyiz” dedi.

Esnafımızın yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar salgın döneminde zirve yaptı

Esnafın yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar salgın döneminde zirve yaptığına dikkat çeken Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca; “Bu yıl ki kutlamalarda maalesef esnafımızın yüzünün gülmediğini görüyoruz. Çünkü esnafımızın bugünki düşündükleri çok farklıdır. Onların düşündükleri, bankalara olan kredi borçları, biriken dükkân kira ve ödenmeyi bekleyen faturalar, vergi borçları vs. Tüm bunların üstüne okullar açıldı ve kış mevsimi yaklaşıyor. Bu da artı masraf demektir. Tüm bu sorunlar göz önünde bulundurulduğunda esnafımızın yüzünün gülmemesi normal. Ama biz diyoruz ki; ne esnafımız, ne öğrencilerimiz, ne asgari ücretle çalışan işçilerimiz ne de işsizlerimiz, geleceğe olan umutlarını yitirmesin. DEVA Partisi iktidarında tüm bu sorunlarınız sona erecek. Tüm yüzlerin güldüğü bir Türkiye’de buluşmak dileğiyle, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramının ülkemiz için hayırlara vesile olması diliyorum” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: KaracaahiEvranKonyahaft

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat