Seydişehir’de Kiraz Bahçelerine Feromon Tuzakları Kuruluyor

Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü zararlılarla Mücadele programı kapsamında

12.06.2021 19:31, 1 ay önce eklendi.
Seydişehir’de Kiraz  Bahçelerine Feromon Tuzakları Kuruluyor

kiraz bahçelerine biyoteknik mücadele yöntemi olan feromon tuzakları asarak sinekle mücadele yöntemi başlattı.

Kuruma bağlı ziraat mühendisleri tarafından Dikilitaş Mahallesindeki kiraz bahçelerine feromon tuzakları kurarak üzerinde böcek yakalama zamkı bulunan yaklaşık 200 levha asıldı.

Kimyasal kullanımını azaltmak amacıyla biyoteknik mücadele yöntemini uygulamaya başladıklarını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ünüvar, zirai ilaçların yerine "kitlesel yakalama metodu" kullanılan tuzakları bahçelere yerleştirdiklerini kaydetti.

Çiftçilerin bilgilendirilerek, önümüzdeki yıllarda yöntemin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerine değinen Ünüvar, şöyle konuştu:

"Seydişehir Dikilitaş mahallesinde deneme çalışmalarını yürütüyoruz. Zirai ilaç kullanımını önlemek amacıyla yapışkan tuzakları başarılı buluyoruz. Bu yöntemle kiraz sineğinin tespit edilmesi, tespit sonrası kimyasalın dozu ile kullanılıp kullanılmayacağının kararının verilmesi sağlanacak. Biyoteknik mücadeleyle insan sağlığına zararı olmayan ürünlerin yetiştirilmesini sağlamayı amaçlamaktayız. Bu yöntemle çiftçilerimiz hem tüketiciyi hem de kendi sağlığına da zarar vermeden ürün yetiştirmiş olacak’’ diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: Kirazkonyatuzak

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat