Türkiye haksızlığa uğrayanın yanındadır

TBMM Türkiye-Küba Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Konya Milletvekili Selman Özboyacı

10.06.2021 09:42, 1 yıl önce eklendi.
Türkiye haksızlığa uğrayanın yanındadır

ve beraberindeki heyet, Küba’nın Türkiye Büyükelçisi LuisAlbertoAmarosNunez'i ziyaret etti. Dostluk Grubu Üyeleri Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, İstanbul Milletvekilleri RavzaKavakcı Kan ve Serkan Bayram’ında eşlik ettiği ziyarette, Türkiye ile Küba arasındaki ilişkiler ele alındı.

Türkiye-Küba Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak Büyükelçi Nunez ile bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Özboyacı, önceki dönem Dostluk Grubu Başkanlığını yürüten ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Milletvekili MarkarEseyan’ın vefatının iki ülkeyi de üzdüğünü belirterek, büyük bir aşama kaydeden ikili ilişkilerin her alanda gelişmesi adına çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

“Türkiye’ye destekleri için minnettarız”

Ziyaretin kendileri açısından büyük bir önem arz ettiğini belirten Büyükelçi LuisAlbertoAmarosNunez, “Birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduğumuz MarkarEseyan’ın vefatı bizleri çok üzdü. Onun ardından sizlerin buraya gelmesi ve ilişkilerin devam etmesi adına gösterdiğiniz nazik ziyaret ülkemiz açısından çok önemli, bizim içinde büyük onur. Pandemi şartlarından dolayı uzun bir süre bir araya gelemedik. Ancak kıymetli Başkanımız ve üyelerimiz ile sürekli irtibat halindeyiz. Özellikle Selman Özboyacı Başkanımızın genç olmasından dolayı ilişkilerimizin daha dinamik ve hızlı olacağını inancındayız. Küba olarak önümüzdeki yıl Türkiye ile Küba dostluğunun 70. yılını parlamentomuzda kutlayacağız. Hem Dışişleri Bakanlığı hem de ilgili kişiler ile önemli organizasyonlara imza atmayı düşünüyoruz. Ayrıca önümüzdeki haftalarda ABD’nin Küba’ya olan ambargolarının yıl dönümü. Geride bıraktığımız bu süreçte ekonomik olarak büyük zorluklar yaşadık. Maruz kaldığımız haksız baskılar yüzünden 240’a yakın yaptırımla karşı karşıya kaldık. Biz, Küba olarak küçük bir ülke olsak da kalbimiz Türkiye ve Türk insanı kadar büyük. Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Birleşmiş Milletler’de bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Hem Türkiye Hükümetine hem de Türk vatandaşlarına bize gösterdikleri ilgi ve destek için minnettarız. Bundan dolayı Küba olarak her zaman Türkiye’nin yanında olacağız” dedi.

“Türkiye, haksızlığa uğrayanların yanında olmaya devam edecek”

Küba’nın son zamanlarda yaşadığı ambargolar yüzünden büyük bir zorluk çektiğine dikkat çeken Dostluk Grubu Başkanı Selman Özboyacı, Türkiye olarak haksızlığa uğrayanların yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Bu noktada tavırlarının net olduklarına dikkat çeken Özboyacı, “Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın; afette, her hangi bir insani krizde ve farklı mağduriyetlerde coğrafya farketmeksizin orada olmaya devam edecek. Bu noktada net bir şekilde insani tavır gösteren bir ülkeyiz. Biz de gelinen bu noktada Küba ile dayanışmamızı tekrar yineliyoruz. Bilindiği üzere BM’de göstermiş olduğumuz tavrımızda açıktı. Türkiye, tüm mazlum insanlar için sesini çıkartan bir ülkedir. Cumhurbaşkanımızın “Dünya 5’ten büyüktür” çıkışı ise kuşkusuz tüm bu konuşmalarımızın özeti niteliğindedir” dedi.

“Küba’dan terör örgütleri ile olan mücadelemize destek bekliyoruz”

Türkiye’nin geride bıraktığı yıllarda birçok konu ile yüzleştiğinin altını da çizen Özboyacı, terör örgütlerine karşı verilen mücadelede Küba’dan destek beklediklerini belirtti. Selman Özboyacı, “Son 7-8 yıllık dönem zarfında ülkemizde yaşanan olayların neticesinde birçok konu ile yüzleştik. Özellikle terör örgütlerine müsamaha etmeyeceğimizi her fırsatta belirttik. PKK, YPG, PYD ve FETÖ ile olan mücadelemize Küba’dan destek bekliyoruz. Bu her iki ülke içinde önemli bir konu olarak başı çekiyor. Tüm bu haklı mücadelelerin yanında inşallah diğer alanlarda da işbirliğimizi sürdürerek Küba ile olan ilişkimizi artıracağız” dedi.

“Türkiye’nin ve Türk halkının yanındayız”

Coğrafik konum itibariyle terör konusunda Türkiye gibi zorluklar yaşadıklarını belirten Nunez, “Küba olarak Türkiye’yi çok iyi anlıyor ve yaşadıkları zorlukları paylaşıyoruz. Türkiye ve Küba, tüm ülkelerin dışında kendisine özgün tavrı olan iki ülke. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” ifadesine sonsuz bir inançla katılıyoruz. Terörün nereden ve nasıl geldiğine bakmaksızın Türkiye’nin haklı mücadelesinde yanında olmaya devam edeceğiz. Türk halkının bizlere göstermiş olduğu iyi tavrı bizlerde gösterecek yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan ziyarette, Türkiye-Küba arasında yapılan ve yapılacak olan işbirliklerine de değinilirken, son zamanlarda artan ticaret hacminin daha da yükseğe çıkması için karşılıklı olarak çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

 

Anahtar Kelimeler: TBMMKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu