Karapınar’da Feromon tuzaklar farklı bölgelere kurulumu gerçekleşti

Karapınar’da “Çizgili Yaprak Kurdunun Feromon tuzaklar” ının farklı bölgelere kurulumu gerçekleşti.

07.05.2021 20:57, 2 ay önce eklendi.
Karapınar’da Feromon tuzaklar farklı bölgelere kurulumu gerçekleşti

Karapınar Ziraat Odasının çevre dostu tarım uygulamaları çalışmaları kapsamında mısır ve şeker pancarında  salgın oluşturan Karadirina olarak adlandırılan Çizgili Yaprak Kurdu ( Spodoptera exigua)’nun feromon tuzaklarını ilçenin tarım alanlarının farklı bölgelerine   kurumu yapıldı. .SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi  Ve Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof Dr Süleyman Soylu ,” Feromon tuzakları mısır ve şeker pancarı bitkilerinin 2-4 yapraklı olduğu erken dönemde kurulması gerekmektedir.  Tuzakların kurulmasının amacı, mısır ve şeker pancarı tarlalarında Çizgili Yaprak kurdunun bu yıl görülüp görülmeyeceğini anlamak ve eğer varsa zararlı böcek salgın oluşturup çok fazla zarar vermeden kimyasal mücadelesini sağlamaktır. Erken dönemde zararlı böceğin sayısı azsa, kurulan tuzaklar onları yakalayacak ve hiçbir kimyasal ilaç atılmasına gerek kalmadan mücadele mümkün olacaktır.  Dedi.

Feromen  Tuzaklarının kurulumuna  S.Ü.Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Levent Ünlü' Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ile  teknik ekibinin katılımıyla gerçekleşti.

Feromon tuzakları  Karapınar Ziraat Odası teknik ekibi tarafından periyodik olarak takip edilecek gelişmelere göre çiftçilerimiz bilgilendiirileceği kaydedildi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat