Yokuş’tan‘Aslım Ormanı’ tepkisi:

Belediyenin borcunu parsel parsel satarak kapatmaya çalışıyorlar!

06.05.2021 13:40, 2 ay önce eklendi.
Yokuş’tan‘Aslım Ormanı’ tepkisi:

Konya'da 10 yıl önce sanayi siteleriyle dolu Karatay'ın havasının temizlenmesi için oluşturulan 85 bin ağaçlık Aslım Ormanı’nda ağaçların sökülmesine İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tepki gösterdi. Yokuş, “Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan, Konya Büyükşehir Belediyesi borçlarını parsel parsel arsa satarak kapatmaya çalışıyor. Konya Türkiye’nin havası en kirli ve yeşillik fakiri şehirleri arasında olmasına rağmen 85 bin ağaçlık bir ormanı rant uğruna ortadan kaldırmak nasıl bir zihniyettir?” diye sordu.

 

10 yıl önce Konya'nın Karatay ilçesinde eski Belediye Başkanı Mehmet Hançerli tarafından, Hazine’den alınan 2 milyon 472 bin metrekarelik yere 85 bin ağaçlık ormanlık alan oluşturuldu. Birçok sanayi sitesinin yer aldığı Karatay’ın havasının sürekli yüksek oksijenle tazelenmesi ve sanayi yoğunluğunun çevresel etkilerinin minimum düzeye indirilmesi için oluşturulan ormanlık alan ranta kurban edildi.

“ORMANLIK ALAN RANTA KURBAN EDİLDİ”

Ormanlık alanın imar değişikliğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi’ne sanayi alanı olarak devredildiğini belirten Yokuş, “85 bin ağaçtan oluşan Aslım Ormanı, Karatay Belediyesi’nden Konya Büyükşehir’e devredildikten sonra imarı değiştirilip, sanayi alanı olarak belirlenmiş. Daha sonra buranın bir kısmı Yeni sanayi projesine dahil edilirken bir kısmı da satılığa çıkarılacakmış. Oysa burası eski belediye başkanı Mehmet Hançerli döneminde bölgenin havasının temizlenmesi için kurulmuş ve 10 yıl boyunca bu ağaçlara bakılmış ve büyütülmüş. Ağaçların bakımı ve sulaması için Konyalının milyonlarca lira parası harcandı buraya.  Maalesef şimdi bu ağaçlar ve ormanlık alan ranta kurban edilmiş. Bu nasıl bir öngörüsüzlük, bu nasıl bir zihniyet? Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan, Konya Büyükşehir Belediyesi borçlarını parsel parsel arsa satarak kapatmaya çalışıyor” dedi.

“HANGİ YANDAŞLARINIZA PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ?”

Konya’nın Türkiye’de havası en kirli şehirlerarasında yer aldığını belirten Fahrettin Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya Türkiye’deki şehirler içerisinde havası en kirli 4. Şehir. Bunun yanında ağaç ve yeşillik fakiri bir şehiriz. Her seferinde yeşile dost olduğunu söyleyenler bu 85 bin ağacı hangi mantıkla ranta kurban ediyorlar. Tek bildikleri halka şirin görünüp, bütün güzellikleri ranta kurban etmek. Elbette Eski Sanayi ve Karatay Sanayisinin şehirden kaldırıp, esnafımızı da mağdur etmeden yeni bir site kurulması projesini destekliyoruz. Ama bunu 85 bin ağacı ortadan kaldırarak değil, başka bir alanda neden yapmadınız? Bunun yanında da sanayi alanının dışında kalan ormanlık alanın değerli kısımlarını hangi yandaşlarınıza peşkeş çekeceksiniz?”

 

Anahtar Kelimeler: Ormanoorman

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat