KOP Destekliyor, Öğrenciler İklim Değişikliğini Öğreniyor.

KOP İdaresi tarafından finanse edilen ‘KOP Bölgesinde İklim Değişikliğini Öğreniyorum’

09.04.2021 10:36, 1 ay önce eklendi.
KOP Destekliyor, Öğrenciler İklim Değişikliğini Öğreniyor.

projesiyle öğrencilere havanın bileşeni olan gazlar, atmosfer tabakası, hava kirliliği nedenleri ve insan sağlığına olan etkileri anlatıldı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından kısa adı KOP TEYAP olan Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında finanse edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘KOP Bölgesinde İklim Değişikliğini Öğreniyorum’ projesi düzenlenen kapanış toplantısıyla sona erdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik,KOP Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Mustafa Ümit Yorgancılar, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kubilay Kurtuluş Baştaş ile çok sayıda akademisyen ve öğretmenin katılımıyla Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen kapanış toplantısında konuşan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin,projenin uygulandığı okullarda öğrenciler ve öğretmenlerüzerinde önemli etkiler bıraktığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Tarımsal ve Hayvansal Sürdürülebilirlik, Gıda Güvenliğinin Teminatıdır”

Havayı kirlettikten sonra milyar dolarlar harcayarak İklim Değişikliği ile mücadele etmek yerine ‘KOP Bölgesinde İklim Değişikliğini Öğreniyorum’ projesi gibi küçük ama etkili projelerle geleceğin asıl sahibi çocuklarımızı bugünden bilinçlendirmenin çok daha akılcı bir davranış olduğuna değinen KOP Başkanı Şahin, dünya genelini etkisi altına alan Covit-19 salgını sürecinde bitkisel ve hayvansal üretimde sürdürülebilirliğin gıda güvenliği açısından çok daha stratejik bir konu olduğunun yaşanarak görüldüğünü belirterek; “Ülkemizde gıda güvenliğini sağlamak için başta toprak ve su kaynaklarının korunması ve buna bağlı olarak uygun tarımsal ve hayvansal üretim modellerinin hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.İklim değişikliğinin etkilerinin fazlasıyla hissedildiği günümüzde insanların çevre bilincinin arttırılması ayrı bir önem kazanmaktadır. İnsanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan iklim değişikliğinin bir sonucu olarak temiz hava ve suya kısıtlı erişim,tüm canlılar için sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Gıda güvenliği iklim değişikliğinin tehdidi altındır. Ayrıca unutmamalıyız ki, tarım sektörü Konya için en önemli istihdam alanlarının başında gelmektedir ve maalesef iklim değişikliği tarımsal istihdamı da olumsuz yönde etkilemektedir.” dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat