Başkan Okka: Konya Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılının Mart ayı İhracat rakamlarını değerlendiren

01.04.2021 20:42, 2 ay önce eklendi.
Başkan Okka: Konya Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, "Mart ayında Türkiye'nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 42,2'lik artışla, 18 milyar 985 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşmıştır. Ocak - Mart döneminde 2020 yılındaki ilk çeyreğe göre yüzde 17,3'lik artışla 50 milyar 23 milyon dolarlık ihracatla da tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek rakamına imza atmıştır.

Şehrimiz ise geçtiğimiz ay, yüzde 69,5 oranında artışla 284 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. En fazla ihracat yapan ilk on şehir arasında yer almaya devam eden Konya, Türkiye ihracatından aldığı payı da yüzde 1.67’ye çıkartmıştır. Konya’nın ihracatı 2021 yılının Şubat ayına göre de yüzde 33,57 oranında artış olurken, 2021 yılı ilk üç aylık ihracat rakamı da 700 milyon 570 bin dolara ulaşmıştır.

Konya, yine Mart ayında 284 milyon dolar ihracatla tarihinin en yüksek ihracat oranına elde etmiştir. 2020 yılında, Pandeminin etkisiyle dünya ülkelerinin ekonomi ve ticaretin daralırken Konyalı sanayici ve iş adamlarımız herşeye rağmen üretmeye devam etmiştir. Yıl sonunda belirlediğimiz hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. İnanıyoruz ki, 2021 yılı sonuna kadar şehrimiz yeni rekorlara imza atacaktır.

Her yıl ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan Konya, 2021 yılında iller arasındaki sıralamasını da daha üst seviyelere çıkaracaktır. Ülkesi ve şehri için çalışan, tüm sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Büyük ve güçlü Türkiye olma yolunda, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Anahtar Kelimeler: OkkaKonyaEkonomi

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat