Seydişehirli Ressam Kırdar, Kayıp Kale Surlarını Ve Hanı Tuvale Yansıttı

Seydişehir’in kaybolmuş tarihi surları ve hanı tuvale yansıtan Ressam Fatma Kırdar (68) gelecek

17.03.2021 08:12, 2 ay önce eklendi.
Seydişehirli Ressam Kırdar, Kayıp Kale Surlarını Ve Hanı Tuvale Yansıttı

nesillere geçmiş yaşamın kültürel izlerini resmediyor.

İlçede yapılaşmanın tarihi mekânları kaybettirdiğini anlatan ressam Kırdar, amacının eski kervan yolu üzerinde bulunan antik kenti saran yok olmuş tarihi surlarını ve hanı kültürel değerlerini tablolarda ölümsüzleştirdiğini söyledi. 

Tarihin izlerini günümüze taşımayı amaçladığını belirten Kırdar, ‘’Bir sanatçı olarak her kaybolan yıkılan taşların acısını çekiyorum. Yaptığım araştırmalarda antik kent zamanında buradan ipek yolu geçiyormuş. Kenti sarmalayan tarihi kale surları ve çevresinde yer alan hano dönemlerde yapılmış. Ama ne yazık ki bugünlere kadar gelememiş. Han 1996 yılında yıkılmış desenli taşları da yağmalanmış. Geçmişte Toroslardan geçen ipek yolu kervanları burada konaklarmış. Eğer onlar korunabilseydi, Ticaret nasıl yapılmış? Burası nasıl bir şehirmiş? Nasıl yaşarlarmış? Nasıl bir kültür varmış? Nerden nereye gelindiğini bugünkü nesil atalarının izlerini öğrenmiş olacaklardı. Ben birçok araştırıp incelememin ardında bu iki trajediyi evimdeki atölyemde gözlemlerime dayanarak yağlı boya resimlere yansıttım. Diğer yandan İki yok olmuş eseri daha tablolarıma resmede cem. Tarihi evlerin birinde de ‘Kayıp tarihi zamanın izinde isimli’ bir sergi açacağım. Yaşamın içinde var olan her konu benim için ilham kaynağıdır. Düşüncelerimi renklerle buluşturup tuvale yansıtmaya devam edeceğim. Zengin medeniyetlerin vârisi olan bir şehirde yaşadığınızı şimdiki kuşaklara hissettirmek istiyorum. İnşallah Seydişehir’in geçmiş tarihiyle ilgilenirler. Hiç olmazsa bundan ders çıkarıp betonlaşmanın önüne geçilmiş olur.’’ diye yakındı.

Anahtar Kelimeler: ressamseydişehır

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat