Sûfi Filmleri İzleyicisiyle Buluşuyor

Bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Uluslar arası Sûfisinema Film Günlerinde birçok film Konya’da başlıyor.

22.01.2021 16:06, 3 ay önce eklendi.
Sûfi Filmleri İzleyicisiyle Buluşuyor

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü  Abdüssettar Yarar,  yaptığı açıklamada sinemaseverler ile buluşacak. 3. Sûfisinema Günlerinde Tasavvufî yaklaşımlı sinema eserleri perdede yerini alacak.

Dünyanın değişik coğrafyalarından 15 uzun metraj sinema filminin gösterileceği etkinlikte konusu tasavvuf olan belgesel filmlerde gösterilecek. Ayrıca bu yıl festivallerden ödülle dönen 3 yerli filmin gösterileceği Sûfisinema Günlerikapsamındayineyerli5belgesel eser seyircisiyle buluşacaktır.

Film gösterimlerinin yanı sıra Türk sineması ve Dünya sinemasının usta isimleriyle yapılacak etkileşime açık söyleşiler ile Konyalı sinemaseverlerin beyaz perdeye dair soruları cevaplarını bulacak. Etkinlik kapsamında yapılacak atölye çalışmalarıyla sinemaya ilgi duyan öğrenciler usta isimler ile birlikte çalışma, üretme sürecine ortak olacaklar.

Birçok usta ismin ödüllendireceği 3. Sûfisinema Film Günleri kapsamında büyük ödül tasavvuf konulu senaryolardan seçilecek bir senaryoya verilecektir.

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK SENARYO DESTEĞİ

3. Sûfisinema Günleri kapsamında tasavvuf filmlerine ilgi duyan herkese açık 30.000 Türk Lirası ödüllü senaryo yarışması ile senaristler ödüllendirilecek. 2019 yılı içerisinde yüzlerce senaryonun başvurduğu Sûfisinema Senaryo yarışması yine bu yıl senarist adaylarını bekliyor.

Tasavvuf dünyasının her yönüyle konu edildiği etkinlik, filmin temel taşı olan fikri-senaryoyu destekleyerek Sûfisinema film düşüncesi üzerine metinsel çalışmaları artırmak düşüncesinde.

Başvuruları 20 Ocak 2021 tarihinde başlayan senaryo yarışmasının son başvuru tarihi 25 Nisan 2021. Sinema alanında usta isimler tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak senaryoların senaristleri 22 Mayıs 2021 tarihinde 3. Sûfisinema Günleri kapanış galasında ödüllendirilecektir.

Anahtar Kelimeler: SûfiKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat