Tınaztepe Mağarasının Umudu; Melas Vadisi Projesi

2020 yılını pandemi sessizliğiyle geçiren Dünyanın üçüncü Türkiye'nin ise en büyüğüolan

18.01.2021 19:22, 2 ay önce eklendi.
Tınaztepe Mağarasının Umudu; Melas Vadisi Projesi

Seydişehir Tınaztepe Mağarası, Melas vadisi projesinin hayata geçmesiyle canlanacağı kaydedildi.

Çelmeli şirket genel müdürü Bayram Çelmeli, ihaleyi alan şirketin yatırım projesine başlamasıyla ziyaretçi sayısının artacağını söyledi.

Geçen yıl pandemi nedeniyle durgun bir sezon geçirdiklerini belirten Çelmeli,

Mağaranın Türkiye'nin ilk sırasında yer aldığını Dünyada ise turizme açılmış mağaralar arasında üçüncü sırada olduğunu dile getirdi.

Mağaranın turizm sezonunda umutlarının Melas vadisi projesi olduğunu kaydeden Çelmeli, ‘’ Seydişehir-Antalya karayolu üzerinde Toros Dağları üzerindeki geçişinde yer alan Tınaztepe Mağaraları, Bu projenin hayata geçmesiyle talep artacak, ziyaretçi sayımız yükselecektir.  1968 yılında Fransız bilim insanı Michel Bakalowichz tarafından keşfedilen doğal oluşumuyla gelen turistleri kendisine hayran bırakan mağara şu anda turizme açılmış bölümü 1580 metredir. Ama yeraltı gölü olarak devam ettiği kısım 22 kilometredir. Bu özelliği ile turizme kazandırılmış mağaralar yönünden Türkiye'nin ilk sırasında yer alıyor. 2004 yılında burasını işletmeye açtık ilk defa geçen yıl sessiz bir yıl geçirdik. Yapılan araştırmalarda mağara 230 milyon yıl yaşında olduğu tespit edilmiş. Tınaztepe Mağaraları, bulunduğu bölge okyanus suları altında ama bu suların çekilmesiyle birlikte doğal bir oluşum olarak meydana gelmiş. Suların mağara içerisinde hareket ettikleri yerlerde kalker tüfleri, tavan ve yan taraflardaki çatlaklardan sızan sularla çok güzel travertenler, sarkıt ve dikitler oluşmuş.Geçen dönem pandemi nedeniyle yabancı turistgelmedi. Bütün organizasyonlarımız iptal edilmişti. Yüzde 70 oranında bir ziyaretçi kaybımız oldu. Şimdiye kadar bir sene Koreli ziyaretçimiz fazlaydı, bir sene Amerikalı, bir sene de Polonyalı ziyaretçimiz fazlaydı. 2020 yılında eğer pandemi çıkmasaydı, ağırlıklı ziyaretçimiz Çinli turistlerimiz olacaktı. Yerli turist ağırlıklı çalıştık. 2021 yılında melas vadisi projemizincanlılık kazandıracağını umut ediyoruz’’ diye konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
BU SİSTEMLE NEREYE GİDİYORUZ?
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
HOCALI KATLİAMI


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat