ATA; Memura Verilen Yüzde 3’lük Sefalet Zammı Acilen Güncellenmelidir.

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; “ Enflasyon oranları açıklandı

05.01.2021 16:58, 4 ay önce eklendi.
ATA; Memura Verilen Yüzde 3’lük Sefalet  Zammı Acilen Güncellenmelidir.

ve bir kez daha görüldü ki Kamu Çalışanları ve Emekliler sefalet zammına mahkûm edilmiş oldu.

2020 Yılı enflasyon rakamı %14,6 olarak açıklandı. Kamu Çalışanları ilk altı aylık dönemde %3 oranında zam alacaklar. Enflasyon farkı olan %4,36 ile toplamda %7,36 oranında maaşlarda artış olacak. Şimdi sormak lazım: Enflasyon %14,6 ise köprü geçiş ücretlerine neden %26 zam yapılır, Enflasyon %26 ise maaşlara neden %3 zam yapılır? diyen

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “Resmi olarak açıklanamayan ancak taraflı-tarafsız herkesin bildiği enflasyon rakamları ise %35-40 aralığındadır. Çünkü gerek kamunun ürettiği mal ve hizmetlerin fiyatları, gerekse özel sektörün ürettiği mal ve hizmetlerin fiyatları%40-60 oranlarında artmıştır. Özellikle dar gelirlinin tüketmek zorunda olduğu temel gıda maddelerindeki artış oranları korkunç derecede olmuştur. Süt ürünleri, Yemeklik sıvı yağlar, elektrik ve doğalgaz fiyat artışları neredeyse yüzde 100’e yaklaşmıştır. Şimdi tüm bu artışları görmezden mi geleceğiz. Memura verilen yüzde 3’lük zamlar sefalet zammından öteye geçmemektedir. Hele hele Emeklilerin hali içler acısıdır.

Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte, alım gücü hızla düşmektedir. Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda, memur maaşları ise sadece %3 oranında zamlanacaktır.

Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte, memur maaşları erimekte, alım gücü düşmekte, altı ay sonra bu zararın bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon ATLI, memur ise YAYA bırakılmış durumdadır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7,36 olarak lanse edilmektedir, ancak, memurun aldığı zam %3 tür. Çünkü enflasyonun üstünde +REFAH PAYI şeklinde bir artış söz konusu değildir. Türkiye Kamu-Sen’in yetkili sendika olduğu dönemlerde +2 REFAH PAYI uygulamışı yapılmıştı, şimdi bu da yok!

TürkEğitim-Sen olarak memur maaşlarının yeniden revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz. Memur, kimsenin maaş artışında ve gelirinde gözü olmayan, devleti ve milleti için çalışan vatan sevdalılarıdır. Devletin her alandaki temsilcisi, devleti ayakta tutan ve devletin hizmetlerini vatanın her köşesine götüren Devlet Memuru bu kadar aciz duruma düşürülemez!

Ama seyyanen, ama oransal olarak memurun ve emeklilerin maaşında artış yapılmalıdır, hem de hemen! Devletimizin buna imkânı da vardır, gücü de vardır.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat