33 bin hastaya evde sağlık hizmeti

Konya’da evde sağlık hizmetleri pandemi sürecinde de aksatılmadan devam ediyor. 2020 yılında 170 çalışanla 33 bin hastaya

27.12.2020 10:55, 2 ay önce eklendi.
33 bin hastaya evde sağlık hizmeti

60 bin ziyaret gerçekleştirerek hizmet veren Evde Sağlık Hizmetleri birimi çalışanları, her gün hastaların evlerine gidip muayene, tedavi ve kontrollerini gerçekleştiriyor.

Korona virüs salgınıyla birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde yaşlılar evlerinde bakımsızlıktan hayatını kaybederken, Türkiye’de Sağlık Bakanlığının uyguladığı evde sağlık hizmetleri ile yaşlı ve bakıma muhtaç hastalar yalnız bırakılmıyor. Evde Sağlık Hizmetleri birimine müracaat eden hastaların evlerine giden sağlık görevlileri, muayene, tedavi ve kontrollerini gerçekleştiriyor. Konya İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Birimi görevlileri de, yatağa bağımlı ve ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan kişileri evinde ziyaret ederek hem yalnız bırakmıyor hem de muayenelerini yapıyor. Maddi durumu kötü, engelli, yaşlı veya yatalak durumda olan hastaların tedavileri evde gerçekleştirilerek, tıbbi malzeme desteği de sağlanıyor. Sabah saatlerinde hazırlıklarını tamamlayarak mesaiye başlayan Evde Sağlık Hizmetleri birimi ekipleri, günlük oluşturulan listelerinde bulunan hastaların muayene ve tedavilerini yapıyor. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünün 2020 yılı başında 31 ekip olarak başlayan sayı, pandeminin ardından 50’ye çıkartıldı. 170 kişi olarak çalışan evde sağlık hizmetleri ekipleri, 2020 yılı içerisinde 31 ilçede 33 bin hastaya 60 bin ziyaret gerçekleştirdi.

"50 araç ve ekiple bu hizmet yürütülüyor"

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, yatağa bağımlı ve hareketi kısıtlı olan hastalara sağlık hizmetlerinin evde verildiğini belirterek, “Bunlar evde tedavilerimiz; evde pansuman, ilaç yazma ve gerekenlere rapor hizmeti açısından ekiplerimiz değerlendirmek üzere ziyaret yapıyor. Bu ziyaretler 7/24 çağrı merkezimiz aracılığıyla gelen çağrılar değerlendirilip hafta sonları dahil olmak üzere mesai saatlerinde 50 araç ve ekibimizle birlikte bu hizmet yürütülüyor. Bu ekiplerimiz hizmetin hızlılığı ve devamlılığı açısından her birinde tablet var. Ayrıca kendilerine ait kurumsal telefonları var. Hastaları yerinde değerlendirip gereken tedavilerini düzenliyorlar. İhtiyacı olanlara tekrar ziyaret planlanıyor. Ayrıca kan tahlili gerekenlere kan tahlili ve güncel durumda PCR (sürüntü) testi ihtiyacı olanlara PCR planlanması yapılmaktadır. Yani vatandaşlarımız evde hastane hizmeti almaktadır. Yakınlarını da hiç sıkıntıya sokmadan gereken hizmet verilmektedir” dedi.

Anahtar Kelimeler: 33bnsağlıkevkonyahimet

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
BU SİSTEMLE NEREYE GİDİYORUZ?
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
HOCALI KATLİAMI


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat