Sağlık-Sen’den Vicdanları Yaralayan Mahkeme Kararına İtiraz

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “ Sağlık-Sen olarak tüm üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının yanındayız..

01.12.2020 15:56, 2 ay önce eklendi.
        Sağlık-Sen’den Vicdanları Yaralayan Mahkeme Kararına İtiraz

Karşılaştıkları tüm sorunları çözmek adına her alan ve sahada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Sağlık-Sen Genel Merkezimiz, annesi sağlık çalışanı olduğu için çocuğun velayetini babaya veren ve hiçbir somut delile dayanmayan mahkeme kararına itiraz etti. Ordu’da sağlık çalışanı bir annenin COVID-19’un bulaşıcılığı nedeniyle çocuğunun velayetini babaya veren mahkemenin kararına, Sağlık-Sen olarak itiraz ettik.” Dedi.

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, açıklamasında şu sözlere yer verdi. “ Ordu-Altınordu ilçesinde sağlık çalışanı olarak görev yapan Sağlık-Sen üyesi anne, eşiyle boşanmak için Ordu 2. Aile Mahkemesine başvurdu. Baba, annenin sağlık çalışanı olduğu için yüksek risk grubunda olduğunu ve sağlıklı kreş ihtiyacını sağlayamadığını gerekçe göstererek 5.5 yaşındaki çocuğun velayetini istedi. Mahkeme, COVID-19’un pik seviyesinde olduğu gerekçesi ve iddiaların araştırılması doğrultusunda çocuğun velayetini geçici olarak babaya verdi. Sağlık çalışanı anne adına davaya müdahil olan Sağlık-Sen, karara itiraz etti. Sağlık-Sen’in itiraz dilekçesinde özetle şu ifadeler kullanıldı: “Mesleğinden ötürü bir sağlık çalışanının çocuğunun elinden alınması kabul edilebilir değil. Mahkeme tarafından hiçbir somut veriye dayanılmadan tesis edilmiş olan bu karara itiraz ederek kararın kaldırılmasını talep etmekteyiz.”denildi.

 Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay ““Maalesef oldukça trajik bir durumla karşı karşıyayız. Koronavirüsle mücadele, çocuğun velayetini anneden alıp babaya verme gerekçesi olabiliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sağlık çalışanları aşırı iş yükü altındalar. Koronavirüs ile birlikte bu iş yükü artık tahammül edilemez düzeye varmıştır. Tabi burada kreş ve bakım evi ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Sağlık-Sen olarak uzun zamandır talep edip dile getirdiğimiz sağlık kurumlarının kreş ihtiyacı konusu giderilmiş olsaydı bu kararları görmeyecektik. Ama görüyoruz ki kreş olmamasından dolayı vicdanları yaralayan kararlara imza atılabiliyor. Tabi bununla sağlık çalışanlarının aile huzurlarının kalmadığına tanık oluyorduk ancak koronavirüs ile birlikte evlatlarından da koparılmalarına şahit olmaya başladık. Buna dur demek için yetkililer kreş sorunu için irade ortaya koymalı. Sağlık-Sen Genel Merkezimiz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacaktır.”dedi.

Anahtar Kelimeler: Sağlıksenkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat