Bağırsak Boğazı Maden Sahası Değil, Tarihi Bir Alandır!

Tarih Edebiyat Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı

22.10.2020 10:51, 1 ay önce eklendi.
Bağırsak Boğazı Maden Sahası Değil, Tarihi Bir Alandır!

alan olan, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan Bağırsak Boğazı’na verilen maden sahası ruhsatının iptal edilerek bölgenin birinci derece sit alanı ilan edilmesi için tüm devlet kurumlarını göreve davet etti.

Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Derneği (TEKSAD) Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Konya Beyşehir Yolu’nda bulunan ve tarihçilere göre Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olan Bağırsak Boğazı’na maden sahası ruhsatı verilmesini eleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mazı şunları belirtti: “Anadolu’yu Türk yurdu olarak perçinleyen Miryokefalon Savaşı’nın gerçekleştiği alan olan ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Eylül ayında çeşitli kutlamaların yapıldığı Beyşehir Yolu’ndaki Bağırsak Boğazı’na maden ruhsatı verilmesi kamuoyu vicdanını yaralamıştır.

Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan, Tarihi Bal Kalesi’nin de olduğu alana yakın bir yerde maden işletilmesinin tarihi dokuya zarar vereceği aşikardır. Ticari faaliyetler şehrimiz açısından ne kadar önemli olursa olsun; tarihimizi, kültürümüzü olumsuz etkileyecek bu çalışmanın durdurulması, bölgenin bir an önce sit alanı ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu konuda Konya Valiliğimizi, Büyükşehir Belediyemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu, ruhsat sahibi Konya Çimento ve tüm devlet kurumlarını göreve davet ediyoruz.

Gelin bu yanlıştan bir an önce dönelim ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Selçuklu payitahtı Konyamıza yakışan kararı bir an önce alalım. Tarihimizi yok ederek hem geçmişimiz hem de geleceğimiz adına büyük bir vebale girmeyelim.”

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat