Ilgın Ulu Camii Restorasyonu Tamamlandı

Konya’nın Ilgın ilçeinde Merkezde bulunan ve halk arasında Çukur Cami olarak bilinen Ulu Cami, Karamanoğulları zamanında

16.10.2020 23:17, 2 hafta önce eklendi.
Ilgın Ulu Camii Restorasyonu Tamamlandı

 “Turgutoğullarından Pir Hüseyin Bey” tarafından 1422 yılında inşa ettirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restorasyon kapsamına alınarak aslına uygun olarak inşa edilen Ulu Cami bugün Cuma namazını Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun kıldırmasıyla birlikte ibadete açıldı.

Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, Ulu Camii’nin açılışında basına yapmış olduğu açıklamada ecdat yadigârı olan bu güzel eserin tekrar ibadete açılmasında katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileterek “ Göreve geldiğimizde yaptığımız ilk çalışmalardan biri Ulu Cami Restorasyonunu ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile görüşmeler yaparak restorasyon çalışmalarını yakından takip etmek oldu. Turgutoğullarından Turgut Oğlu Pir Hüseyin Bey tarafından 1422 yılında yaptırılmış olan Ulu Camii Selçuklu tarzında inşa edilmiş olup restorasyon çalışmalarının bitmesiyle birlikte aslına uygun hale getirilmiştir. Şuan bulunduğumuz alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ işbirliği ile yapılacak olan Osmanlı Kent Meydanı Projemizin de hayata geçmesiyle birlikte Ulu Camimizin çevresi açılacak olup Selçuklu ve Osmanlı eserleri arasında bir köprü kurmuş olacağız. İnşallah o gün Cuma namazımızı meydanda daha kalabalık bir cemaatle eda edeceğiz.

Ayrıca hemşehrilerime mesafe ve maske kurallarına riayet ederek Cuma namazımızı kıldığımız için teşekkür ediyorum. Allah kıldığımız namazları ve dualarımızı kabul eylesin” dedi.

Anahtar Kelimeler: IlgınCamiiRestorasyon

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat