Bektaş’tan, “Acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır” çağrısı

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş düzenlediği basın açıklamasında, esnafın gerek ekonominin iyi gitmemesinde gerekse pandemi

09.10.2020 11:44, 8 ay önce eklendi.
Bektaş’tan, “Acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır” çağrısı

sürecinden dolayı zor durumda olduğunu dile getirerek, esnafın sorunlarının çözümü için acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır çağrısında bulundu. 

CHP Konya İl Başkanlığında düzenlenen Basın açıklamasına CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile CHP Konya İl yönetim kurulu üyeleride katıldı.

Basın açıklamasında  en ciddi sıkıntıyı ennafların yaşadığını belirten CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıya yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken  artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı

Barış Bektaş  her geçengün kepenk kapatan esnaf sayısının arttığını ifade ederek, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en  yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. iktidar 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankas ı'nın 44 milyar 460 milyon liralı k kârını hazineye transfer etmiş ,  Merkez Bankası’ na 66 milyar‘ liralık kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası'nın kasasındaki 73 milyar’ 878   milyon   dolarlık   dövizi    de   satarak   onu   da   kullannııştır.   Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandıgı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu para da n esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91  milyar  614 milyon 1 lira fa iz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda  bulunmamış , üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız degildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.”

Acilen Esnaf Bakanlığı Kurulmalıdır

İktidarın esnafların sorunlarını çözemediğine dikkat çeken Barış Bektaş, acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalı diyerek, esnafların sorunlarının çözümü için şu önerilerde bulundu: “Genel Başkanımızın 6  Ekim Salı  günü  grup  toplantısında dile getirdiği“ Esnafımız için 17 Talep” başlılklı önerimizi kez dalıa seslendiriyoruz; Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler,faizsiz ve   ödeme gücüne göre   taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir   günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunları izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği  ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmeli. Kamu  kurumları,  işyerleri kapalı oldugu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. Ertelenen vergi ye sigorta primleri icin salgm sonrasinda yeniden yapilandirma olanagi getirilmelidir. Esnafımıza yonelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yil sureyle kira alınmamalıdır. Servis   işletmecilerinden   alınan   teminat   mektuplari   iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımiz kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır. İçinden  geçtigimiz  pandemi  süreci  sosyal  devletin  ne kadar önemli oldugunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkiledigi türn kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır.   İktidarın yapması   gerekenler   çözüm   önerilerimizde sıralamıştık.  Bu  öneriler  dikkate  alınarak  esnaflarımızın  sorunları giderilmelidir. Genel Baskanamz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ifade ettigi, gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanlarin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz. Yine girdi maliyetlerinin belini büktüğü Konya çiftçisi dört gözle pancar fiyatlarının açıklanmasını beklemektedir. Pancarın kg. Fiyatı geçtiğimiz yıl 30 kuruş olup bu sene henüz açıklanmadı. Köylü pancarının kaç para edeceğini nasıl değer göreceğini bilmez halde ve en düşük 35 kuruş beklentisi içindeler. Ayrıca C sınıfı şeker pancarına yani kota fazlası pancara da verilecek fiyatın açıklanmasını bekliyorlar.Çiftçi devletten desteğini alamazken bir de ürettiğinin değerinin belirsizliği ile karşı karşıyadır. Bu belirsizliğin bir an önce giderilmesi ve çiftçinin mağduriyetinin önüne geçilmesini acilen talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat