Karapınar:Kurban Bayramı’nda da Maske, Mesafe ve Temizlik Kuralına Uyalım

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi (AKİF) Dekanı Prof. Dr. Fikret Karapınar, yaklaşan bayramda

30.07.2020 09:31, 10 ay önce eklendi.
Karapınar:Kurban Bayramı’nda da  Maske, Mesafe ve Temizlik Kuralına Uyalım

 kurban ibadetinin öneminden bahsederek, koronavirüs salgını dolayısıyla da vatandaşları uyardı. Karapınar, “Covid-19 salgınının devam ettiği şu günleri hasarsız atlatmak için bu bayramda da gerek kurban keserken, gerek bayramlaşırken tokalaşmayalım ve sosyal mesafeyi koruyalım.Şu sıcak yaz günlerinde toplum sağlığı için ‘maske’, ‘mesafe’ ve ‘temizlik’ kurallarından asla taviz vermeyelim.” şeklinde konuştu.

Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 salgını sebebiyle İslam dünyasının, Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı’nı da koronavirüs gölgesinde mahzun geçireceğini söyleyen Dekan Karapınar, “Haccın bin 400 küsur yıllık tarih boyunca 40. defa -bu sefer Suudi Arabistan’dakiler hariç- Müslümanlara kapatılacağı bir Kurban Bayramı geçiriyoruz. Bu yıl İslam alemi; tavafın, sa’yin ve Arafat’ta vakfenin kısacası Hacc görevinden mahrum kalmanın hüznünü, bu toplumsal ibadeti ifa edememenin burukluğunu yüreklerinde derinden hissetmektedir. Maalesef insanoğlu bazı değerlerin kıymetini ancak kaybettiğinde anlıyor. Rabbim bizlere bu günleri bir daha yaşatmasın. Rabbim bu görünmeyen beladan bizleri, bir an önce kurtarsın.” dedi.

Bayramların toplumca birlik, beraberlik ve dostluk duygularının en üst seviyede yaşandığı ve ortak değerlerimizin hatırlandığı müstesna günler olduğunu aktaran Karapınar, “Bayramlar, kardeşlik şuurumuzu artırma, aramızdaki muhabbet ve yardımlaşmayı pekiştirme, küskün ve dargınları barıştırma vesilesidir. Kurban Bayramı’nda kurbanlarımızı keserek ihtiyaç sahiplerine dağıtmalı ve fakirleri kollayıp gözetmeliyiz.Bizler, yakınlaşmak anlamına gelen ‘Kurban’larımız ile Allah’a yakın olmaya, O’na teslimiyet ve sadakat göstermeye, elimizde var olanı başkaları ile paylaşmaya adıyoruz kendimizi. Hz. İbrahim (a.s)’ın ciğerparesi, biricik evladı Hz. İsmail (a.s) ile imtihanında olduğu gibi bizler de en değerli şeyimizi adayabilme fedakarlığını gösterebilmeliyiz.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat