Hastanelerde‘Yeni Normal’ Dönem Başladı

Dünya genelinde büyük bir felakete neden olan Covid-19 salgınının ülkemizde olduğu gibi Konya’da da

04.06.2020 14:11, 1 ay önce eklendi.
Hastanelerde‘Yeni Normal’ Dönem Başladı

kontrol altına alındığını vurgulayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç, ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ döneminde hastanelerde alınan yeni önlemleri kamuoyu ile paylaştı. Prof. Dr. Koç, Sağlık hizmetlerinde aksama olmaması ve vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına tüm hastanelerinSağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi’ talimatlarına uygun bir şekilde sürecin yürütüleceğini açıkladı.

Pandemi Hastanesi

Normalleşme döneminde hastanelerin rahat çalışabilmesi adına Konya’da bir hastanenin ‘Pandemi Hastanesi’ olarak belirlendiğini belirten Prof. Dr. Koç, “Salgının ilk çıktığı dönemde olduğu gibi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yazır yerleşkesinde yer alan ek binasını bu dönem için de ‘Pandemi hastanesi’ olarak belirledik. Kamu, üniversite ve özel hastanelerimizde testleri pozitif çıkan ve Covid tanısı konulan hastalar uygun şartlar sağlanarak 112 ambulanslarımız ile pandemi hastanemize nakledilecekler” dedi. Bu uygulama ile pozitif vakaların artık tek bir hastanede toplanacağını söyleyen Prof. Dr. Koç, “Muayene olmak için diğer hastanelerimize başvuran hastalarımız kurallara uyarak gönül rahatlığı ile muayenelerini olabilirler” dedi. Prof. Dr. Koç, pandemi hastanesi olarak belirlenen hastanede yoğun bakım hizmetlerinden, izole ve negatif basınçlı odalarına kadar en üst düzeyde tedavi imkânları ile Covid-19 tanısı konan hastalara sağlık hizmeti sunduğunu belirtti.

Acil Servis Dışında Randevulu Muayene

Acil durumlar hariç polikliniklerde bu dönem boyunca randevusuz hasta kabulü yapılmayacağının özellikle altını çizen Prof. Dr. Koç, “Polikliniklerimizde randevusuz hastalar muayene edilemeyeceği için vatandaşlarımızın MHRS üzerinden randevularını oluşturarak hastanelerimize gelmeleri gerekmektedir. Randevu alan hastalarımızın saatlerine uygun bir şekilde sağlık tesislerimize gelmeleri sosyal mesafe açısından son derece önemlidir” dedi.Prof. Dr. Koç,“Covid-19 salgını nedeni ile pek çok vatandaşımızın çoğu derdini ertelediğinin farkındayız, bu ertelenen sıkıntıların Allah korusun tedavi edilemez aşamalara gelmemesini arzu ediyoruz. Bu nedenle gerçekten muayeneye ihtiyacı olan hastalarımızın MHRS’den randevu alarak hastanelerimize gelmeleri ve gereksiz MHRS randevularının alınmaması konusunda hassasiyet gösterilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Her Hastaya Covid-19 Sorgusu

MHRS üzerinden randevu alarak sağlık tesisine gelen tüm hastaların, hastane girişinde Covid-19 yönünden taranacağını ifade eden Prof. Dr. Koç, “Ateşleri ölçülerek oluşturulan triaj alanında Covid-19 belirtileri yönünden muayene sorguları gerçekleştirilen hastalarımızdan Covid-19 hastalığına işaret eden bulguları olanlar Covid-19 polikliniğimize yönlendirilecek ve ilk muayeneleri bu polikliniğimizde yapılacaktır” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat